Drzwi wejściowe

„Mój dom jest moją twierdzą” – mówi znane przysłowie. Twierdzę trzeba dobrze zabezpieczyć, dlatego tak ważny jest dobry wybór drzwi zewnętrznych.  Drzwi sprzedawane w Salonach Grupy Fachowiec charakteryzuje nie tylko estetyka i bogactwo wzorów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Znajdziemy tam wyłącznie modele, które mają odpowiednie atesty, blokady antywłamaniowe oraz fabrycznie zamontowane atestowane zamki. W wyborze odpowiednich drzwi chętnie doradzą wykwalifikowani w tym zakresie fachowcy. Jednak sam wybór to jeszcze nie wszystko.  Aby drzwi spełniały swoje funkcje, muszą być nie tylko estetyczne i bezpieczne, ale przede wszystkim należy pamiętać, iż najważniejszy jest ich właściwy montaż. Przez źle osadzone drzwi z łatwością wtargnie złodziej, a jeszcze łatwiej wilgoć i zimne powietrze. Prace ułatwi klika poniższych porad:

  • Ościeżnicę drzwi ustawiamy w ościeżu tak, by po bokach i na górze została szczelina – około 1/2 cm z każdej strony. Następnie klinujemy ją we właściwym położeniu – ustawiamy dokładnie w pionie i poziomie, w przeciwnym razie drzwi nie będą do niej dobrze przylegać, mogą się same otwierać lub zatrzaskiwać.
  • Odległość między klinami nie powinna być większa niż 70 cm.
  • W ustawionej i zaklinowanej futrynie wiercimy otwory, a następnie śrubami mocujemy ją do ściany. Nie należy przykręcać śrub zbyt mocno, aby nie wygiąć framugi.
  • Szczelinę wypełniamy pianką montażową pamiętając o wcześniejszym osłonięciu całych drzwi folią. Natomiast ościeżnicę osłaniamy taśmą malarską by uchronić ją przed zabrudzeniem.
  • Warto rozeprzeć futrynę drewnianymi listwami, żeby rozprężająca się pianka montażowa jej nie wygięła. Z tego samego powodu przed nałożeniem pianki lepiej założyć i zamknąć skrzydło drzwiowe, by usztywniło ościeżnicę.
  • Po zabezpieczeniu i rozparciu ościeżnicy wypełniamy pianką szczeliny pomiędzy nią a ościeżem. Wzmocni ona mocowanie drzwi oraz zapobiegnie ucieczce ciepła z wnętrza domu. Resztki pianki należy uważnie odciąć nożykiem.
  • Następnie od środka i od zewnątrz na uszczelnienie z pianki nakładamy jeszcze silikon, który zabezpieczy szczeliny przed wnikaniem deszczu z zewnątrz i pary wodnej z wnętrza domu w ścianę wokół drzwi. Silikon rozprowadzamy szpachelką.
  • Krawędzie ościeża trzeba wzmocnić narożnikami z blachy. Jeśli drzwi są montowane w już wykończonym domu, wypełnione szczeliny można zakryć listwą maskującą.
  • Na końcu musimy jeszcze wykonać klika zabiegów kosmetycznych: ściągnąć folię, odkleić taśmę malarską, zamocować klamkę i zamek. Wystarczy jeszcze zaaranżować drzwi i przestrzeń wokół nich: dodaniu koloru, obramowania, czy ozdobnej klamki i już możemy zapraszać tylko mile widzianych gości!