
Chociaż może przybierać najróżniejsze oblicza i powinien posiadać indywidualny charakter, ma kilka cech wspólnych, które w pewien sposób determinują organizację przestrzeni.
Styl młodzieżowy definiowany jest nie „jako”, ale „przez” – przez osobowość dziecka, a później nastolatka. W każdym z tych okresów jego aranżacja rządzi się własnymi prawami.
Zobacz aranżacjeŁatwy dostęp i mnogość profesjonalnych informacji tłumaczących, jak wspierać rozwój dziecka sprawiają, że rodzice coraz bardziej świadomie podchodzą do wszelkich aspektów związanych z wychowywaniem swoich pociech. Ta świadomość przekłada się również na aranżację przestrzeni pokoju dziecka i nastolatka. Dorośli coraz częściej angażują swoich podopiecznych w koncepcyjne i decyzyjne etapy urządzania pokoju, stojąc na straży zachowania wszystkich funkcjonalności, które będą kluczowe przy jego późniejszym użytkowaniu.
Zacznijmy od tego, jaką rolę pełni pokój dla dziecka i nastolatka. Zanim pociecha się usamodzielni jest to zarówno sypialnia, strefa wypoczynku, relaksu i intymności, jak i pokój pełniący funkcję edukacyjną, przestrzeń dla kreatywności i pasji. Jednocześnie będzie to także miejsce spotkań z przyjaciółmi, niejako „pokój gościnny”. Aranżując przestrzeń dla młodszych i nastoletnich dzieci należy pamiętać o wszystkich tych funkcjach i w miarę możliwości zaadaptować przestrzeń tak, aby była na tyle elastyczna, żeby sprawdzić się we wszystkich tych okolicznościach. Zadbajmy zatem o łóżko z funkcją spania, które jednocześnie nakryte pledem, lub złożone, utworzy miejsce do siedzenia dla przyjaciół. Pamiętajmy o dobrze oświetlonym biurku, z łatwym dostępem do pomocy naukowych rozmieszczonych na półkach znajdujących się w zasięgu ręki. Funkcję garderoby spełni pojemna szafa. Dodatkowe wyposażenie stanowiło będzie nawiązanie do zainteresowań dziecka – uchwyt na rower, jeśli interesuje się kolarstwem, sprzęt muzyczny lub biblioteczkę, jeśli posiada duszę artystyczną.