Panele podłogowe

Panele podłogowe – gdzie kupić tanie i dobre jakościowo panele?

Panele podłogowe bez wątpienia są jednym z najczęściej wybieranych materiałów do wykończenia naszych domowych posadzek. Jednak ich ogromny wybór często może wprawić w konsternację. Dlatego przed zakupem pierwszego lepszego produktu, który będzie nam się podobał, warto się zastanowić nad tym, jakie panele podłogowe wybrać.

To pytanie może okazać się proste, jednak w rzeczywistości wcale takie nie jest. Ale zacznijmy od początku. Wybierając panele podłogowe powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich wygląd. Zwyczajnie muszą nam się podobać. Jest to najistotniejsza cecha każdego materiału dekoracyjnego. Przecież trudno codziennie patrzeć na podłogę w domu i godzić się z wyborem, który niekoniecznie przypadł nam do gustu. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać typ paneli, który najbardziej nam się podoba. Czy będzie to deska tradycyjna o ciepłej barwie? Czy naturalne drewno w kolorze jasnym lub delikatnie żółtym? A może coś nowoczesnego w jasnych, a czasem niemal białych odcieniach?

Pamiętajmy, że wygląd jest najważniejszy. Najpierw wybierzmy to co nam się spodoba, a dopiero później przejdźmy do trwałości i innych cech paneli podłogowych.

Konieczne jest jednak, abyśmy nie zapomnieli o kilku podstawowych zasadach doboru materiałów do wnętrza. Warto z góry zastanowić się, w jakim stylu chcemy zaaranżować pomieszczenie. Dzięki temu unikniemy wielu różnych błędów oraz zaoszczędzimy na nietrafionych zakupach. Wcześniej podjęta decyzja co do tego, jak chcemy zaaranżować swój dom, pozwoli również pozytywnie wpłynąć na efekt.

Warto także zastanowić się nieco nad tym, do jakich miejsc sprawdzą się panele. Trudno będzie je zastosować w łazience, ponieważ nie sprawdzą się tam ze względu na panującą wilgoć czy często rozlaną na podłodze wodę. Jednak nierzadko nasi klienci pytają, czy panele sprawdzą się w kuchni. W salonie, korytarzu czy sypialni jest to rewelacyjne rozwiązanie. Ładne, trwałe, praktyczne i proste w montażu, a także niedrogie. Jednak jak jest z kuchnią?

W przypadku kuchni dużo zależy od tego, jakie wymagania stawiamy przed swoją podłogą. Jeśli rozlane soki, woda czy napoje w kuchni są u nas rzadkością, to bez większych problemów możemy zastosować tam panele. Jednak warto wybrać takie panele podłogowe do kuchni, które sprawdzą się tam najlepiej. Bardzo istotna jest tutaj klasa ścieralności. Zwyczajnie podczas gotowania coś może się rozlać. W takim wypadku trudno sprząta się porowate posadzki, w których zabrudzenia wchodzą głęboko w szpary. Ostatecznie warto także zwrócić uwagę na panele laminowane, które są trwalsze i dużo trudniej je uszkodzić. Podsumowując – panele podłogowe do kuchni są możliwe do zastosowania, jednak warto wybrać takie o wysokiej klasie ścieralności, AC5, a nawet AC6, a także wersje z v-fugą, która będzie dużo trwalszym rozwiązaniem w przypadku rozlanej wody czy innych cieczy.

Podczas poszukiwań najlepszych produktów do kuchni czy łazienki, należy sprawdzić nasze popularne promocje w salonach sprzedaży. Wnętrza naszych salonów są pełne inspiracji, dzięki którym można szybko wpaść na pomysł aranżacji swojego domu, a także poznać nasze promocje.

Które panele podłogowe wybrać? V-fuga, klasa ścieralności, rodzaje

Wiemy już, że do kuchni warto wybrać lepsze i trwalsze panele. Jednak o co dokładnie chodzi z klasą użyteczności paneli podłogowych? Generalny podział dzieli je na te wykorzystywane do wnętrz prywatnych oraz te stosowane do pomieszczeń publicznych. Ponadto panele podłogowe dzieli się także na klasy ścieralności: AC3, AC4, AC5 oraz panele AC6. Im wyższa liczba, tym panele są trwalsze, czyli bardziej odporne na ścieranie mechaniczne, zaś tanie panele dostępne w popularnych marketach na promocjach są zwykle oznaczone AC3. Jednak warto zaznaczyć, że panele o wyższej klasie są także znacznie lepiej wykonane. Zaczepy i łączenia są dużo trwalsze, a wszystkie elementy dużo precyzyjniej wykonane.

Oprócz podziału na panele podłogowe w różnej klasie ścieralności oraz pod kątem miejsca zastosowania, są także produkty zaopatrzone w system v-fuga. Wspomniane panele podłogowe po montażu mają widoczną fugę, zaś tradycyjne panele bez tego systemu dokładnie do siebie dolegają.

Nie bez znaczenia jest również ich grubość, technika produkcji, a także cena paneli podłogowych. Przed zakupem warto dobrze się zastanowić, jakich dokładnie paneli potrzebujemy, jakie muszą spełnić wymagania oraz czy na pewno dany produkt sprawdzi się w naszym domu. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jest kilku głównych producentów paneli podłogowych, których produkty są cenione przez użytkowników. Bezsprzecznie topowe produkty pochodzą od takich producentów jak panele podłogowe Classen, Unilin oraz Swiss Krono. Warto sprawdzić aktualną ofertę i najlepsze promocje dla tych producentów w naszych sklepach.

Podczas wyboru paneli podłogowych musimy także zastanowić się, czy na pewno będą one dobrym rozwiązaniem i czy lepszym pomysłem nie będzie zastosowanie podłogi drewnianej lub podłogi winylowej. Użycie drewna daje niesamowity klimat, a produkty, do których produkcji wykorzystano dąb i inne szlachetne odmiany drewna, będą niesamowicie trwałe. Z kolei jeśli interesują nas panele do łazienki, to najlepszym rozwiązaniem będą całkowicie odporne na wilgoć panele winylowe.

Najczęściej zadawane pytania. Montaż paneli podłogowych

Trzeba także zaznaczyć, że nawet jeśli wybierzemy najlepsze produkty, to bardzo istotny jest również ich właściwy montaż. Montaż paneli w pomieszczeniach wydaje się prosty. Taki też jest, jednak należy znać kilka zasad instalacji paneli. Przede wszystkim podłoga musi być równa. Jeśli tak nie jest, warto przed położeniem paneli wykonać wylewkę samopoziomującą. Zbyt duże nierówności na podłodze mogą powodować wiele problemów nie tylko z montażem paneli, ale w przyszłości także z użytkowaniem.

Kolejną sprawą jest podkład. Wiele osób widząc ceny materiałów podkładowych, tnie koszty i decyduje się na najtańszą folię. Zbyt cienki materiał może powodować załamywanie paneli lub tzw. pływającą podłogę. Ostatecznie cena wyższa o 200 zł w porównaniu z koniecznością przełożenia całej podłogi na właściwy podkład wydaje się niczym.

Istotnym elementem podczas montażu paneli podłogowych są przestrzenie między ścianami, które po montażu podłogi domykamy listwami podłogowymi. Musimy pamiętać o tym, żeby zostawić tam taką przestrzeń, aby listwa przykryła ją w całości. Wolna przestrzeń jest szczególnie ważna przy panelach niskiej jakości, które mają tendencję do intensywnej pracy. Zbyt ciasny montaż może spowodować, że panele zaczną nachodzić na siebie lub zaczepy będą się wyłamywać.

Warto także zwrócić uwagę na to, w jakim kierunku układamy panele. Jest to istotne zwłaszcza w ciasnych pomieszczeniach, bogatych w winkle i załamania. Podobnie jest także w pomieszczeniach użyteczności publicznej, gdzie stare budownictwo pozostawiło po sobie wiele zakamarków i gzymsów. Właściwe rozplanowanie pozwoli znacząco polepszyć efekt, a także przyspieszyć prace i zminimalizować liczbę docinek.

Czy panele laminowane sprawdzą się w kuchni?

Jak już wiemy panele podłogowe sprawdzą się doskonale także w kuchni. Oprócz walorów estetycznych prezentują się jako wierna imitacja kamienia i drewna, zachowując fakturę naturalnych materiałów. Panele pasują do różnych stylów wnętrz, od skandynawskiego po industrialny. Są cieplejsze i przyjemniejsze w dotyku niż ceramika, ale równie wytrzymałe i praktyczne. Łatwo je zamontować i utrzymać w czystości. Co więcej, panele pozwalają na stworzenie spójnej podłogi w salonie i kuchni, optycznie powiększając przestrzeń.

Dlaczego panele podłogowe trzeszczą?

Często zdarza się, że mimo pozornie, prawidłowo wykonanego montażu, pojawiają się problemy z użytkowaniem. Jednym z nierzadko spotykanych jest trzeszczenie podłogi, którego najczęstszym powodem jest zbyt ciasny montaż. Aby naprawić sytuację, należy odkręcić listwy przypodłogowe i sprawdzić, czy panele czasem nie nachodzą już niemal na ścianę.

Dlaczego panele podłogowe się rozchodzą?

W tym wypadku jest to najczęściej odwrotny do powyższego powód, czyli zostały zastosowane zbyt duże przestrzenie. Powodem może być także krzywa podłoga lub wyłamane zapięcia.

Kiedy kłaść panele podłogowe?

Naszym zdaniem panele najlepiej kłaść w momencie, kiedy mamy gotowe ściany i sufity. Dzięki temu minimalizujemy szanse uszkodzenia lub trwałego zabrudzenia naszej posadzki.

Jaki podkład pod panele wybrać?

Przede wszystkim dobrej jakości. Najlepiej sprawdzą się dedykowane rozwiązania z polistyrenu ekstrudowanego XPS.

Podsumowując artykuł, pamiętajmy o tym, że warto wybierać te rodzaje paneli, które mają odpowiednie właściwości do danego pomieszczenia. Należy zwracać uwagę na to, w jakiej klasie ścieralności zostały one wykonane. Wypytajmy dokładnie o panele podłogowe z v-fugą, laminowane, a także o najczęściej wybierane produkty. Nie oszczędzajmy na podkładzie. A jeśli szukamy czegoś wyjątkowego, koniecznie sprawdźmy panele z drewna lub odporne na wilgoć panele winylowe.