Listwy przypodłogowe

Listwy przypodłogowe – wielofunkcyjny element każdego wnętrza

Listwa przypodłogowa wbrew pozorom jest bardzo użytecznym elementem każdego wnętrza. Nie tylko stanowi dekorację, ale również pełni wiele innych funkcji. Listwy przypodłogowe pozwalają na ukrycie drobnych niedociągnięć, które występują przy montażu podłóg drewnianych.

Na rynku mamy dostępnych wiele rozmaitych modeli listew przypodłogowych, które nie tylko różnią się kolorem, ale również wysokością, grubością czy ogólnym kształtem. Liczba propozycji listew przypodłogowych sprawia, że bez problemu dobierzemy taką, która idealnie zgra się z całym wystrojem naszego domu.

Dlaczego listwy przypodłogowe są tak ważne?

Listwy przypodłogowe przede wszystkim służą do zamaskowania szczelin dylatacyjnych, które tworzone są po to, aby posadzka mogła swobodnie pracować. Bez tego zabiegu nasza podłoga szybko by spuchła, a co za tym idzie – zniszczyła się i nadawała tylko do wymiany.

Listwa przypodłogowa zabezpiecza również ścianę przed zabrudzeniem w momencie, kiedy sprzątamy i myjemy podłogi. Dodatkowo jest to ochrona przed uszkodzeniami, które mogą pojawić się przy codziennym użytkowaniu. Solidna wysoka listwa przypodłogowa zabezpieczy naszą ścianę przed zniszczeniem. Jeśli chodzi o same listwy, są one bardzo łatwe w czyszczeniu – tym bardziej, jeśli postawimy na gładką białą listwę. W przypadku zdobionych i frezowanych modeli musimy liczyć się z bardziej wymagającą pielęgnacją.

Listwy podłogowe są też doskonałym sposobem na ukrycie wszelkich kabli i przewodów, które z powodzeniem możemy umieścić właśnie w listwie.

Ponadto listwy przypodłogowe to doskonała dekoracja każdego wnętrza, która może odmienić całą aranżację. Listwy podłogowe spajają ze sobą podłogę oraz ścianę, tworząc estetyczną i stonowaną ozdobę.

Rodzaje listew przypodłogowych

Listwy podłogowe to nie jedna propozycja, a wiele różnych. Na początek musimy podjąć decyzję, z jakiego materiału wybierzemy listwy przypodłogowe. Oczywiście każdy wybór ma swoje wady i zalety, a więc należy się kierować przede wszystkim swoimi wymaganiami i oczekiwaniami. Do wyboru mamy między innymi:

  • listwy drewniane,
  • listwy przypodłogowe MDF,
  • listwy przypodłogowe z polistyrenu.

Najmodniejsze listwy przypodłogowe

Przypodłogowe listwy muszą być przede wszystkim dobrane do charakteru całego mieszkania. Decydując się na urządzenie wnętrza w stylu klasycznym, najlepiej postawić na listwy drewniane. Z kolei wnętrza minimalistyczne oraz nowoczesne docenią białe listwy przypodłogowe, które są jedną z najmodniejszych propozycji. Białe listwy MDF to jeden z najczęściej wybieranych modeli, ze względu na swoją uniwersalność, praktyczność oraz elegancki design. Białe listwy MDF będą pasować do każdej podłogi! Tego typu listwy przypodłogowe są również idealną propozycją do wnętrz urządzanych w stylu skandynawskim. A jeśli szukamy bardziej oryginalnych modeli, zachwyci nas listwa przypodłogowa zdobiona różnego rodzaju rzeźbieniami czy frezami.

Listwa przypodłogowa jest bardzo ważnym elementem wystroju każdego mieszkania, gdyż w dużym stopniu wpływa na charakter wnętrza oraz późniejszy komfort mieszkania.