Klamki

Klamki do drzwi

Klamki do drzwi są zarówno praktycznym, jak i dekoracyjnym elementem wyposażenia każdego domu. Choć to głównie klamki umożliwiają nam otwieranie drzwi w naszych domach, to również ozdabiają one w powinien sposób wnętrze, wzbogacając wygląd drzwi.

Klamka do drzwi wewnętrznych – czym powinna się charakteryzować?

Wbrew pozorom klamki do drzwi wewnętrznych są bardzo istotnym elementem, gdyż świadczą o naszym poczuciu estetyki oraz stanowią świadectwo naszego podejścia do funkcjonalności. Mimo tego, że klamki do drzwi wewnętrznych są stosunkowo małą częścią w stosunku do drzwi, to odgrywają bardzo dużą rolę w całym wystroju wnętrza. Klamki do drzwi wewnętrznych powinny również idealnie komponować się zarówno z samymi drzwiami, jak i całą aranżacją mieszkania.

Jeśli chodzi o cechy użytkowe, jakimi powinny wyróżniać się klamki do drzwi wewnętrznych, to w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na dopasowany do naszej dłoni kształt klamki. Klamka musi dobrze leżeć w dłoni, tym bardziej, jeśli korzystać z niej również będą dzieci czy starsze osoby. Kolejną sprawą jest wytrzymała konstrukcja klamki, która zagwarantuje nam trwałość oraz wytrzymałość tego elementu na długie lata.

Jeśli chodzi o kwestie estetyczne, ogólnie przyjmowana jest zasada: im większe drzwi, tym masywniejsza klamka – i to również dotyczy klamek do drzwi wewnętrznych. Zdecydowanie sprawdza się to w praktyce, gdyż duże i masywne klamki o wiele lepiej prezentują się w towarzystwie szerokich lub wysokich drzwi.

Kształt klamki również ma tu duże znaczenie, ponieważ klamki do drzwi wewnętrznych powinny pasować do charakteru całego wnętrza. W przypadku nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz powinniśmy postawić na proste i geometryczne bryły. Jeśli chodzi o style, które bardziej cenią sobie dekoracyjny wystrój, możemy pozwolić sobie na bardziej ozdobne i wymyślne klamki do drzwi wewnętrznych.

Kolejnym aspektem jest obejma klamki. W przypadku minimalistycznych wnętrz powinniśmy wybrać proste i niewielki rozety w kształcie koła lub kwadratu. Klamka do drzwi łazienkowych powinna mieć dodatkowo otwór na zamek.

Jakie klamki do drzwi zewnętrznych?

Jeśli chodzi o klamki do drzwi zewnętrznych, musimy mieć na uwadze przede wszystkim fakt, że tego typu klamka narażona jest na działanie czynników atmosferycznych. Deszcz, mróz oraz upały mogą zniszczyć klamki z nieodpowiednich materiałów, które nieprzystosowane są do użytku zewnętrznego. Zatem warto wybrać klamkę do drzwi zewnętrznych, która będzie wykonana z odpowiedniego materiału, koniecznie nierdzewnego. Porządna klamka do drzwi zewnętrznych posłuży nam przez długie lata, zachowując przy tym swój nienaganny wygląd.

Klamki do drzwi zewnętrznych wykonywane są z różnych materiałów, ale na szczególną uwagę zasługują te wykonane z wytrzymałej stali. Tego typu klamka do drzwi może być chromowana lub niklowana oraz, w zależności od naszych upodobań, gładka lub chropowata. Możemy również postawić na lżejszy rodzaj klamek do drzwi i wybrać te z aluminium.