Podkłady

Wybór podkładu pod panele jest bardzo istotną kwestią i należy to wykonać w odpowiedni sposób. Wiele zależy od warunków, jakie panują w miejscu montażu lub tego czy pod panelami będzie funkcjonować ogrzewanie podłogowe. Zwróćmy uwagę na fakt, że od pokładu zależy także to jaka trwałość będzie samej podłogi oraz to czy panele będą odpowiednio użytkowane.

Czym kierować się wybierając optymalny podkład pod panele podłogowe?

Wybór właściwego podkładu pod panele powinno poprzedzać zadanie sobie kilku kluczowych pytań, które pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie. Istotną kwestią jest to, czy w domu będzie działać ogrzewanie podłogowe. Niemniej ważne okażą się takie czynniki jak to, czy podłoga jest równa, czy pod podłogą znajduje się warstwa izolacyjna np. w postaci piwnicy, czy garażu. Ustalmy także intensywność użytkowania podłogi oraz czy zależy nam na zwiększeniu wartości wygłuszającej podłogi.

Ogrzewanie podłogowe a podkład pod panele laminowane

W sytuacji, w której w domu czy w mieszkaniu będzie funkcjonować ogrzewanie podłogowe musimy wybrać odpowiedni podkład. Co jest najistotniejsze? Najważniejszą kwestią jest możliwie jak najniższy opór cieplny. Optymalnie niski współczynnik oporu zapewni możliwie jak największą efektywność ogrzewania podłogowego. Jakie podkłady będą najskuteczniejsze? Bardzo dobrymi parametrami wyróżniają się podkłady poliuretanowo-mineralne (PUM), a także polietylenowe, które charakteryzują się wysoką gęstością. Na podkładach pod panele, które są przeznaczone pod ogrzewanie podłogowe można też znaleść specjalne oznaczenie „Floor Heating”.

A co w przypadku nierówności obecnych na posadzce?

Nierówna podłoga nie musi eliminować położenia paneli podłogowych. Wystarczy dobrać odpowiedni podkład, który zniweluje te nierówności. Pamiętajmy jednak o tym, że te odchylenia w równości nie mogą być duże, różnice w poziomie powinny być minimalne. Jeśli nasza posadzka jest nieco nierówna postawmy na podkład z polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Są to stosunkowo grube podkłady, które zniwelują niewielkie różnice w poziomie posadzki. Jeśli jednak nierówności są znaczne konieczne będzie wyrównanie podłogi stosując np. wylewkę samopoziomującą.

Mocno eksploatowana podłoga – wybierz właściwy podkład pod panele

Istotnym czynnikiem determinującym właściwy wybór podkładu pod panele jest ten odwołujący się do intensywności użytkowania podłogi. W takich pomieszczeniach jak korytarz, przedpokój, pomieszczenia w budynkach użyteczności publicznej najlepiej będzie położyć pod panelami podkład o najwyższej odporności na obciążenia CS (kPA). Im większa wartość będzie tego współczynnika, tym lepiej. Zaleca się, by w przypadku pomieszczeń mocno użytkowanych ta wartość wynosiła minimalnie 60kPA.

Zależy ci na cichej podłodze – są odpowiednie podkłady

Jeśli chcesz zwiększyć wartość wyciszającą podłogę, co przy panelach może być dość istotne, postaw na podkład wyciszający. By podnieść izolację akustyczną, warto zdecydować się na podkład PUM, XPS lub PEHD.

Zapraszamy do salonów Grupy Fachowiec, w miłej atmosferze uzyskasz profesjonalne porady i wybierzesz idealny podkład pod panele, który spełni twoje oczekiwania.