Typy Paneli ściennych i ich zalety

Jeszcze stosunkowo niedawno takie dekoracje jak panele ścienne przywoływały na myśl dawne, niemodne i niekoniecznie prezentujące wysoką jakość wykończenie ścian. Dzisiejsze technologie pozwoliły na stopniowe zrywanie z tym wizerunkiem paneli ściennych. Dzisiaj są one ponownie chętnie wybieranym przez projektantów elementem wykończeniowym. I jak się okazuje ich zalety nie ograniczają się wyłącznie do właściwości dekoracyjnych. Sprawdźmy, jakie są rodzaje paneli ściennych i czym się wyróżniają.

#1 Panele ścienne PCV

Jedne z najpopularniejszych paneli ściennych. Charakteryzują się estetycznym wyglądem, bogatą kolorystyką, który imituje drewniane lub kamienne wzornictwo. Największą zaletą tego rodzaju paneli jest to, że są one wodoodporne. Oznacza to, że z powodzeniem możemy je położyć zarówno w kuchni, jak i w łazience bez obaw o to, że ulegną zniekształcenie w wyniku działania wody czy np. gorącej pary. Warto też wspomnieć o tym, że są one stosunkowo łatwe w montażu.

#2 Panele ścienne MDF

Tego typu panele są łatwe w montażu, który można przeprowadzić samodzielnie. W przeciwieństwie do paneli PCV, te nie sprawdzą się w miejscach, w których występują wilgoć, woda czy para wodna. Najlepiej sprawdzą się więc w przedpokoju, salonie, sypialni czy pokoju dziecka. Ich właściwości sprawiają, że będą one stanowić świetną izolację akustyczną i termiczną. W tej kategorii paneli nie brakuje wzorów i kolorów, których mnogość ułatwia dobór do stylistyki wnętrza. Panele z MDF-u nie wymagają też szczególnych prac konserwacyjnych, czy też malowania i wyjątkowo łatwo utrzymać je w czystości.

#3 Panele na ścianę z drewna

Drewniane panele ścienne to świetne rozwiązanie, z którego warto skorzystać jeśli wnętrze mieszkań chcemy utrzymać w stylu wiejskim lub rustykalnym. Drewno ma to do siebie, że w zasadzie wpasuje się w każdą aranżację, będzie świetnie się prezentować bez względu na to, w jakim pomieszczeniu je umieścimy. Wprawdzie panele ścienne mogą kojarzyć się z boazerią, która dominowała w mieszkaniach w dawnych latach, to jednak dzisiejsze rozwiązania znacznie odbiegają od tego wizerunku. Nowoczesne panele ścienne doskonale sprawdzą się w przedpokojach, jak i w salonach czy sypialniach. Charakteryzują się wysoką odpornością na zabrudzenia, ale także na uszkodzenia mechaniczne. Mogą jednak wymagać od nas prac konserwacyjnych.

Do listy paneli ściennych należy jeszcze dodać panele gipsowe, betonowe czy ze szkła. Są to specyficzne propozycje, które swoją wyrazistością podkreślą wnętrza wykończone w różny sposób. Beton i szkło świetnie sprawdzą się w stylistykach loftowych, industrialnych czy też nowoczesnych.