Panele winylowe – czy warto? Podłoga winylowa w Twoim domu

Panele to materiał, który nigdy straci na swojej popularności. Od lat chętnie wybieramy do naszych domów panele. Nic w tym dziwnego, gdyż panele odnajdują się praktycznie w każdym stylu wnętrzarskim – zaczynając od klasycznego, przez rustykalny, aż po nowoczesne wnętrza o wyszukanym klimacie.

Nowoczesne technologie pozwalają na stworzenie różnych rodzajów i typów paneli, poszerzając tym samym gamę dostępnych na rynku modeli. Innowacyjną alternatywą dla klasycznych paneli podłogowych stały się panele winylowe. Podłogi winylowe wykazują fenomenalne właściwości fizyczne, co sprawia, że sięga po nie coraz więcej osób. Co to są podłogi winylowe? Czym się charakteryzują? Jakie mają zalety? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości.

 

Czym są winylowe panele podłogowe?

Panele winylowe to nic innego jak panele podłogowe wykonane z kilku warstw winylu, który jest głównym rdzeniem tego produktu. Kluczową z warstw jest PCV, na którą nałożona jest przezroczysta warstwa poliuretanu. To właśnie ona sprawia, że powierzchnia podłogi z winylu jest jednocześnie elastyczna i wytrzymała. Pod warstwą PCV umieszcza się kolejną warstwę nazywaną fotograficzną, która decyduje o wyglądzie paneli. Warstwa fotograficzna może odzwierciedlać praktycznie każdy wzór.

Panele z winylu są wielości klasycznych paneli, a co za tym idzie, imitują szerokość deski drewnianej. Każdy z paneli układany jest osobno na posadzce, tak jak w przypadku każdego innego rodzaju paneli podłogowych. Grubość paneli winylowych standardowo wynosi od 3 do 7 mm, w zależności od producenta. Istotna jest tu również klasa użyteczności, która określa, w jakich budynkach i w pomieszczeniach o jakim natężeniu może być stosowany dany produkt.

Tak naprawdę podłoga winylowa łączy w sobie cechy podłogi drewnianej i laminowanej.

Zalety paneli winylowych. Jak sprawdzają się podłogi winylowe?

Jedną z największych zalet paneli winylowych jest zdecydowanie ich niezawodna trwałość. Podłogi winylowe charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia, zarysowania czy blaknięcie. Ponadto możemy być pewni, że wytłoczone w nich wzory nie będą się ścierać. Jest to bardzo istotne, jeśli szukamy odpowiedniej podłogi do mocno eksploatowanych powierzchni, a nie chcemy stawiać na przykład na zimne płytki ceramiczne. Klasa użyteczności paneli wskazywana przez producenta powinna określać, do jakiego pomieszczenia dane panele mogą być stosowane.

Kolejną zaletą jest dźwiękochłonność. Chodzenie po panelach winylowych nie powoduje efektu stukania, co ma znaczący wpływ na komfortowe użytkowanie. Jeśli porównamy winyl do laminatu, zauważymy, że powstaje na nim mniej szmerów, ponieważ panele winylowe są bardziej elastyczne.

Ponadto panele podłogowe z winylu odporne są na działanie wilgoci – niektóre panele winylowe z powodzeniem mogą być układane nawet w łazience. Poszczególne rodzaje paneli winylowych wyposażone są w podkład z płyt HFD, który zabezpiecza panele przed wilgocią.

Niewątpliwie ogromnym plusem jest łatwość w utrzymaniu czystości tego typu paneli podłogowych. Aby panele winylowe zawsze zachwycały swoim blaskiem i nienagannym wyglądem, wystarczy je tylko odkurzać i przecierać wilgotną ścierką. Tego typu panele podłogowe, w przeciwieństwie do parkietu, nie wymagają cyklinowania, traktowania olejem czy innymi preparatami.

Panele winylowe to dodatkowo niekończąca się liczba faktur oraz wzorów. Jest to dużą zaletą, gdyż każdy z nas ma możliwość znalezienia modelu, który będzie nam odpowiadał. W przypadku paneli winylowych można zrealizować praktycznie każdy projekt wzoru – od różnych gatunków drzew czy efektownych faktur kamienia naturalnego po najbardziej abstrakcyjne i nietuzinkowe wzory. Ponadto niektóre panele winylowe swoim wyglądem przypominają płytki ceramiczne, jednocześnie wykazując w porównaniu z ceramiką o wiele lepsze zalety. Przede wszystkim układanie podłogi z winylu jest o wiele prostsze, szybsze i łatwiejsze. Panele tego typu lepiej tłumią odgłosy oraz są prostsze w pielęgnacji. Czasami możemy natrafić na określenie płytki winylowe, jednak jest to tworzywo wykonane z litego winylu o grubości od 3 do 5,5 mm.

Warto również wiedzieć, że panele z winylu są świetnym sposobem na odświeżenie wnętrza bez konieczności usuwania starej podłogi.

Czy panele winylowe nadają się do ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe to bardzo komfortowe rozwiązanie, w którym cała podłoga jest nośnikiem ciepła, rozkładającym je równomiernie po całym pomieszczeniu. Ogrzewanie tego typu umożliwia zapewnienie optymalnego rozkładu temperatury we wnętrzu.

Panele winylowe są jednym z najlepszych wyborów do ogrzewania podłogowego. Dodatkowo wysoka trwałość i funkcjonalność tego rodzaju paneli sprawia, że możemy zamontować je w prawie każdym pomieszczeniu naszego domu – bez konieczności mieszania różnych materiałów czy wzorów. Jest to idealny sposób na spójną i jednolitą kompozycję. Wracając do ogrzewania podłogowego – panele winylowe są stosunkowo cienkim tworzywem (standardowa grubość wynosi od 3 do 7 mm), co sprawia, że przewodzą ciepło dużo lepiej i szybciej niż drewno. Dodatkowo panele podłogowe z winylu charakteryzują się niskim oporem cieplnym.

W przypadku każdego modelu należy jednak przestrzegać zaleceń producenta, który dokładnie określa, do jakiej najwyższej temperatury powierzchniowej mogą być stosowane dane panele z winylu.

Koszt podłogi winylowej

Cena paneli winylowych zależy od modelu i producenta, a koszty tego materiału oscylują w dość szerokim przedziale cenowym. Możemy znaleźć zarówno bardziej budżetowe opcje, jak i te z najwyższej półki cenowej. Czasami cena za panele winylowe będzie nieco wyższa niż za klasyczne panele czy płytki ceramiczne, jednak winyl wart jest każdej złotówki. Podłogi winylowe to inwestycja, która będzie cieszyć nas przez długie lata w nienaruszonym stanie. Tego typu podłoga nie będzie się odkształcać i zachowa swój estetyczny i atrakcyjny wygląd przez bardzo długi czas.