Winyl to płyta gramofonowa? A może to dawne linoleum?

Wszystko wyjaśnimy w naszym kompendium wiedzy o tych podłogach.

Co to jest LVT?

Są to podłogi winylowe wywodzące się z wykładzin obiektowych, w pełni wodoodporne, bardzo wytrzymale na uderzenia i zarysowania, idealnie nadające się do położenia w dowolnym pomieszczeniu domu czy mieszkania, łącznie z łazienką lub kuchnią. Umożliwiają szybki montaż, nawet na starych płytkach podłogowych.

Budowa podłogi winylowej

Patrząc od samej góry najpierw mamy warstwę ścieralną (od 0,3 do 0,55 mm). Następnie mamy dekor na zadrukowanej foli, pod którym znajduje się rdzeń panela – sztywny, bądź elastyczny. Kolejna jest warstwa przeciwprężna wykonana z czystego winylu. Na samym dole jest ew. zintegrowany, dedykowany podkład.

Jaka jest różnica między podłogami winylowymi rigid a flex?

Podłogi winylowe rigid to podłogi ze sztywnym rdzeniem. Natomiast panele flex są wyprodukowane na rdzeniu elastycznym. Podłogi rigid szturmem podbiją rynek i sukcesywnie wypierają te w wersji flex.

Co oznaczają skróty LVT, SPC, WPC, EVF?

LVT (Luxury Vinyl Tiles) – klasyczna elastyczna podłoga winylowa w formie płytek lub desek

SPC (Stone Polymer Core lub Stone Plastic Composite) – podłoga składająca się z warstwy winylu oraz rdzenia z dodatkiem pyłu kamiennego lub mineralnego 

WPC (Wood Plastic Composite) – podłoga składająca się z rdzenia będącego mieszanką mączki drzewnej oraz polimerów/tworzyw sztucznych

EVF (Engineered Vinyl Floor) – sztywna, innowacyjna podłoga winylowa składająca się nawet z kilkunastu warstw (w przypadku podłóg Move On UltraRigid jest ich aż 11, gdzie warstwa usztywniająca z polichlorku winylu jest powtórzona dwa razy) 

Podłoga ze zintegrowanym podkładem – na czym polega?

Coraz bardziej popularne rozwiązanie, które ma na celu uproszczenie i przyspieszenie montażu oraz obniżenie kosztów. Producenci proponują sprawdzone i dedykowane podkłady, które są wprasowane w podłogę (pamiętaj, że źle dobrany podkład może powodować pękanie zamków).

Zintegrowany podkład niweluje nierówności podłoża i zapewnia stabilność. Posiada też właściwości izolacyjne, które pomagają w redukcji dźwięków.