Lewe czy prawe? Przylgowe czy bezprzylgowe? Pomocy!

Za dużo tych wszystkich pytań? Nie wiesz co na nie odpowiedzieć? Zapraszamy do naszej ściągawki.

Jak określić kierunek drzwi – prawe czy lewe?

Należy stanąć po tej stronie drzwi (na zewnątrz lub wewnątrz), po której zawiasy są w pełni widoczne. Jeżeli zawiasy widoczne są po lewej stronie, to kierunek drzwi jest również lewy.

Jeśli nie mamy do czynienia z pustym otworem, w którym dopiero chcemy zamontować drzwi, to musimy wyobrazić sobie, w którą stronę mają się one otwierać. Drzwi lewe otwierają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zawiasy będą po lewej a klamka po prawej. Najczęściej montuje się drzwi lewe (najwygodniejsze dla praworęcznych). W drzwiach prawych (otwierają się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara), zawiasy są po prawej a klamka po lewej.

Co to jest ramiak?

Konstrukcja wewnętrzna skrzydła drzwiowego (szkielet).

Czym się różni fornir naturalny od modyfikowanego?

Fornir naturalny to nic innego jak naturalne drewno. Fornir wycina się z obwodu pnia drzewa (skrawanie obwodowe na arkusze) i nakleja na płytę HDF (płyta powstająca ze sprasowanego pod dużym ciśnieniem mielonego drewna) imitując tym samym naturalne drewno. Fornir modyfikowany jest również materiałem naturalnym, jednak uzyskiwanym w inny sposób. Arkusze forniru uzyskane ze skrawania obwodowego barwi się i z pomocą kleju układa w pryzmy. Pryzmy o odpowiedniej wysokości zostają sprasowane a następnie poprzecznie wycina się z nich arkusze uzyskując z góry przewidziany wzór. Reszta obróbki identyczna jak przy fornirze.

Czy okleina naturalna jest bardziej wytrzymała od syntetycznej?

Okleina naturalna jest delikatna. Jest to wyrób jak najbardziej zbliżony do naturalnego drewna. Okleiny syntetyczne jak CPL, HPL, TOP-RESIST, ECO TOP są odporne na zarysowania, a co za tym idzie bardziej wytrzymałe od fornirów.

Czy wszystkie modele skrzydeł da się dopasować do starych metalowych ościeżnic?

Nie. Ościeżnice występujące w blokach z lat Gierka mają stary typ wrębu 20 mm. Nie każdy producent drzwi chce wykonywać drzwi z takim felcem. Zdarzają się również spore odchyłki pomontażowe, gdzie nie ma kąta prostego ani pionów w ościeżnicach z dawnych lat. Problemem jest wtedy dobre zamontowanie nowych skrzydeł drzwiowych.

O jaką długość można skrócić skrzydło?

Zależy od konstrukcji konkretnego skrzydła i producenta.