Wymarzony wystrój wnętrza – jak stworzyć efektowną i funkcjonalną przestrzeń?

Remont dla niektórych to wyłącznie negatywne doświadczenie, duże wydatki, nakład czasu i pracy oraz budowlańcy, którzy potrafią spędzać sen z powiek. Dla innych zaś remont to okazja do totalnego przearanżowania przestrzeni i stworzenia nowego wystroju. Jeśli planujesz zmiany w swoim domu i zastanawiasz się w jaki sposób zaplanować nowy wystój wnętrza, podpowiadamy, jak zrobić to szybko i efektownie.

Zaplanowanie nowej aranżacji jest zadaniem wymagającym, z którym nie każdy może sobie poradzić. Jeśli myślisz, że nie dasz rady samodzielnie stworzyć nowego wystroju – możesz poprosić o pomoc architekta wnętrz. Jednak zanim to zrobisz, przeczytaj nasz poradnik – przekonasz się, że wcale nie musisz mieć artystycznych zdolności, by urządzić przestrzeń rodem z wnętrzarskiego katalogu. Specjaliści z naszych sklepów podpowiadają, jak zaplanować przestrzeń by zachwycała wyglądem i funkcjonalnością.

Przemyśl funkcje poszczególnych pomieszczeń

dąb largo aranż

Nasze domowe pomieszczenia różnią się od siebie tym, ile czasu w nich spędzamy i jakie pełnią funkcje. Jedne pokoje służą do odpoczynku, inne do zabawy lub pracy, a jeszcze inne przydają się głównie do przechowywania. Zmianę aranżacji wnętrza należy zacząć właśnie od określenia tego, jakie funkcje pełnią poszczególne pomieszczenia. Dzięki temu będziemy wiedzieć jakie materiały wybrać i czego unikać.

Do jednych z najważniejszych decyzji wnętrzarskich należy wybór podłogi. Odpowiednia podłoga laminowana nie tylko estetycznie wygląda, ale to właśnie od niej w największym stopniu zależy, czy pomieszczenie po określonym czasie nadal będzie wyglądać efektownie. Znając funkcje poszczególnych przestrzeni, możemy dobrać odpowiednią klasę ścieralności i użyteczności paneli. Obecnie na rynku najczęściej możemy spotkać podłogi o klasie użyteczności 31, 32 lub 33 oraz o klasie ścieralności AC3, AC4 i AC5. Do pomieszczeń często eksploatowanych, takich jak korytarz, salon czy pokój dziecięcy, najlepiej wybrać deski o klasie użyteczności 32 lub 33 oraz klasie ścieralności AC4 lub AC5. Jeśli wybieramy podłogę do sypialni lub garderoby, ze spokojem możemy wybrać panele o klasie użyteczności 13 i ścieralności AC3.

Ustal kolory i motywy przewodnie

Łatwym sposobem na urządzenie eleganckiej i spójnej przestrzeni, jest zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach tej samej bazy kolorystycznej. Wybierając kilka kolorów, które ze sobą współgrają, możesz odmienić swoje mieszkanie i sprawić, że będzie bardziej harmonijne. Warto dobrać kilka kolorów, posługując się sprawdzonymi schematami kultowych stylów wnętrzarskich. Jeśli chcesz, by w Twoim wnętrzu było sielsko i spokojnie, wykorzystaj kolory dominujące w stylu prowansalskim. Jeśli jednak wolisz nieszablonowe połączenia, możesz zainspirować się stylem nowojorskim, w którym kolory dobierane są odważniej. Wtedy na Twoich ścianach nie może zabraknąć głębokiej zieleni lub granatu. Oprócz ustalenia palety kolorystycznej warto również wybrać kilka wzorów i konsekwentnie powtarzać je w pomieszczeniach. Wcześniejsze zaplanowanie kolorystyki i stylistyki pozwoli Ci uniknąć kupowania przypadkowych ozdób, które nie będą współgrały z pozostałymi elementami wystroju. Wybierając wzory bądź oszczędny, dwa lub trzy motywy w zupełności wystarczą.

dąb biały aranż

Planując wystrój mieszkania nie zapomnij, że kolory i wzory na ścianach, meblach i dodatkach, to nie jedyne elementy, które pojawiają się we wnętrzu. Także podłoga i drewniane drzwi mają swój niepowtarzalny kolor i rysunek, który również musi wpisywać się we wnętrze. Wybierając podłogę laminowaną warto przemyśleć w jakim otoczeniu będzie się znajdować. W przypadku wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim świetnie sprawdzą się podłogi jasne, naturalne i efektownie postarzane. Do wnętrz nowojorskich lub w stylu art deco idealnie pasują deski imitujące szlachetne i ciemne gatunki drzew.

Pamiętaj o zachowaniu równowagi

Gdy osiągniesz równowagę w kwestii barw i wzorów, możesz zacząć bawić się układem poszczególnych elementów. Nieodłącznym elementem stylu nowojorskiego jest ustalenie punktu centralnego, wokół którego ułożona jest cała przestrzeń. W sypialni może być nim łóżko ustawione na środku pokoju, natomiast w salonie stół, przy którym może spotkać się cała rodzina. Warto również przemyśleć czy w naszym wnętrzu będzie królowała symetria czy może jej brak. Dwa równe fotele z ozdobnymi poduszkami ustawione po przeciwnych stronach kanapy? A może szaleństwo i pozorny brak ładu we wnętrzu w stylu boho? Wszystko zależy od Ciebie.

dąb szafran aranż

Inspiruj się

Nie bój się szukać inspiracji i nowych rozwiązań. Zarówno w magazynach wnętrzarskich, sklepowych katalogach czy po prostu w internecie, znajdziesz mnóstwo inspiracji, dzięki którym w łatwy sposób zaplanujesz wystrój swojego wnętrza.

Ustalanie nowej aranżacji może okazać się bardzo satysfakcjonującym procesem. Stosuj się do kilku prostych zasad, a możesz mieć pewność, że Twoje nowe wnętrze będzie urządzone ze smakiem oraz doskonale spełni swoje funkcje. Dzięki temu poczujesz się bezpiecznie i komfortowo, a znajomi będą podziwiać Twoje wnętrzarskie umiejętności.