Powołując się na gusta estetyczne naszego zespołu oraz wiedzę doradców w Salonie Fachowiec, dokonaliśmy wyboru idealnych paneli podłogowych do naszego domu. Brawo! Pierwszy, a zarazem najtrudniejszy krok za nami. Korzystając z fachowej wiedzy naszych monterów lub niżej wymienionych porad ułożenie paneli będzie łatwe i przyjemne.

Ważną kwestią jest informacja, iż paneli nie należy układać zaraz po ich kupnie. Powinny one najpierw zostać ustawione w pokoju, gdzie docelowo będą zamontowane, aby mogły się zaaklimatyzować. Następnie, należy zdjąć  z nich folię, w którą są zapakowane, pozostawiając jedynie sznurki bądź taśmy, którymi są związywane/pakowane w pakiety. W przeciwnym razie deski mogą wyschnąć z jednej strony, a co za tym idzie – wypaczyć się.

  • Panele należy układać na równej i suchej powierzchni. W ramach zabezpieczenia ich przed przenikaniem wilgoci należy na spód ułożyć specjalną folię. Można również położyć izolację akustyczną z płyt filcowych lub korkowych.
  • Najważniejsza kwestią jest sposób ich układania. Otóż panele układamy, jako podłogę pływającą – nie przyklejamy jej ani do podłoża, ani do ścian. Panele nie mogą przylegać, gdyż pod wpływem warunków atmosferycznych podłoga może zwiększać swoją objętość i pękać w spinach lub wybrzuszać się. Kolejna ważna zasada dotycząca układania paneli mówi o tym, iż panele powinny być układane prostopadle do okna, czyli zgodnie z kierunkiem padania światła słonecznego. Miejsca złączeń będą wówczas mniej widoczne.
  • Co zrobić w sytuacji, kiedy okaże się, że ściana, wzdłuż której układamy pierwszy panel jest krzywa (co może przeszkadzać w zachowaniu właściwej szczeliny)? Otóż należy wtedy odpowiednio przyciąć panel. Najlepiej użyć w tym celu drewnianego klocka o szerokości wymaganej szczeliny. Trzeba “przycisnąć” do niego ołówek i zaznaczyć odpowiedni odcinek wzdłuż ściany, przenosząc jej nierówności na panel. Następnie wyrzynarką można odciąć niepotrzebny fragment.
  • Pierwszą deskę układamy w rogu pomieszczenia tak, aby obydwie strony z wypustem znajdowały się przy ścianach (pamiętamy o zachowaniu około 1/2cm szczeliny).
  • Jeśli rząd nie kończy się równo z końcem panelu, trzeba go przyciąć – docinany element układamy w rzędzie tak, aby pióro znalazło się obok pióra, zaznaczamy w odpowiednim miejscu i odcinamy, a następnie odwracamy ponownie, żeby strona przycięta znalazła się przy ścianie. Pozostała część odciętego elementu rozpoczyna następny rząd.
  • Standardem są panele układane bezklejowo, co oznacza, że zatrzaskują się one po złączeniu wpustu i pióra. Panele te można zdemontować i ułożyć od nowa w innym miejscu. Możliwa jest też wymiana uszkodzonego elementu. Panele na klej już praktycznie nie występują.
  • Nie układajmy paneli w całym pomieszczeniu od razu, lecz po klika rządów. Ułożony fragment trzeba ścisnąć taśmami montażowymi i pozostawić na kilka godzin.
  • Kiedy cała podłoga jest już ułożona, zostawiamy ją na około 24 godzinny. Następnie usuwamy klocki oddzielające panele od ścian i montujemy listwy wykończeniowe. Później pozostaje nam już tylko cieszenie się nową podłogą!