Czym są i dlaczego warto postawić na podłogi winylowe?

Ten rodzaj podłóg był do niedawna zupełnie nieznany. Gdy już zrobiło się o nim głośniej, klienci pokochali panele winylowe za ich niezawodną funkcjonalność, zarówno w salonie, kuchni, jak i łazience. Sprawdźcie, czym wyróżniają się te podłogi, jaki jest sposób ich montażu, a także jak perfekcyjnie przypominają drewniane deski podłogowe.

Zalety podłóg winylowych

Ten rodzaj parkietu w ciągu ostatnich paru lat wzbił się na szczyty popularności. Dlaczego? Panele winylowe, w przeciwieństwie do drewnianych parkietów, są niezwykle wytrzymałe, odporne na wodę oraz na różnego rodzaju plamy z tłuszczu czy wina. Dzięki temu można je z powodzeniem zamontować w salonie, gdzie podłoga jest szczególnie narażona na ścieranie, a także w kuchni i łazience, gdzie plamy z wody i innych substancji są nie do uniknięcia. I choć podłogi winylowe są same w sobie przyjemne w dotyku, dzięki kilkumilimetrowej grubości, stworzą parę idealną z ogrzewaniem podłogowym. Winyl, z którego podłogi zostały wyprodukowane to niezwykle cichy materiał, który wygłuszy dźwięki stąpania po nim, tym samym zapewniając domownikom prywatność i komfort. To także materiał do złudzenia przypominający drewniane deski podłogowe lub prostokątne kafelki. W zależności od tego, jaki wzór wybierzemy – możemy idealnie odwzorować różnobarwne, duże słoje lub zupełnie gładką, białą powierzchnię.

Łatwość montażu paneli winylowych

Do jednej z wielu zalet tego rodzaju podłóg należy zaliczyć ich łatwy montaż. Istnieją jego 2 rodzaje – montaż przy użyciu kleju, a także ten, który kleju nie wymaga, fachowo zwany montażem pływającym. Pierwszy z nich polega na stałym przytwierdzaniu paneli do posadzki. Drugi z kolei możliwy jest dzięki mikroskopijnym zatrzaskom umieszczonym z boku paneli. Do zastosowania obydwu metod wymagana jest idealnie równa posadzka. Jeśli nie jesteśmy pewni czy w naszym domu zachowany jest perfekcyjny poziom, powinniśmy wylać warstwę poziomującą. Jeżeli pragniemy odmienić i unowocześnić swoje wnętrze, możemy stare płytki czy panele laminowane przykryć warstwą niezawodnego winylu.

Jak pielęgnować tego rodzaju podłogi?

Panele winylowe tak jak podłogi każdego innego rodzaju – posiadają zewnętrzną warstwę ochronną, zabezpieczającą przed wnikaniem w nie wody czy tłuszczu. Aby posadzka była wieloletnią wizytówką naszego mieszkania, powinniśmy o nią odpowiednio zadbać. Jak to zrobić? Przede wszystkim regularnie pozbywać się z nich kurzu czy piasku, który mógłby porysować panele. Ponadto nie należy stosować silnych detergentów takich jak wybielacze. Często producenci oferują specjalne środki do codziennej pielęgnacji naszych podłóg winylowych. Sprawdzą się doskonale w połączeniu z miękką końcówką mopa czy szczotki, która nie zarysuje naszej powierzchni.