Panele laminowane – idealna alternatywa

Popularną alternatywą dla drewnianych podłóg są laminowane panele. Ich niewątpliwą zaletą jest oczywiście cena – są zdecydowanie tańsze od materiałów, które imitują. Panele występują w tak wielu odcieniach i wzorach, że łatwo dopasować je do każdego wnętrza. Niektóre z nich są wykonane z takich materiałów, że na pierwszy rzut oka ciężko odróżnić czy to naturalne drewno, czy też laminowana kopia.

Laminowane panele to właściwie już gotowa podłoga. Jej ułożenie nie wymaga pomocy fachowca. Można z łatwością ułożyć ją samemu, a potem nie trzeba jej już ani lakierować ani cyklinować. Odpadają czasochłonne zabiegi pielęgnacyjne i konserwujące – panele wystarczy zamieść miękką szczotką, a zabrudzenia usunąć ścierką z dodatkiem delikatnego płynu. Wysokiej jakości panele powinny dobrze do siebie przylegać, nie pozostawiając szczelin, w których mógłby się zbierać brud i kurz.

Laminowane panele są trwałe, odporne na wgniecenia, uderzenia i ścieranie, dlatego mogą nam służyć przez wiele lat.

W porównaniu z tymi zaletami, wad jest zdecydowanie mniej. Decydując się na wybór paneli nie należy jednak zapominać, iż mimo coraz lepszych materiałów oraz jakości wykonania pozostają one wciąż sztuczną imitacją naturalnego drewna. Drugą wadą tego rozwiązania jest akustyczność paneli – podłoga przenosi odgłos kroków, każdy przedmiot, który upadnie również może być dość dobrze słyszalny. Aby zniwelować tę niedogodność wystarczy jednak zastosować specjalny podkład wyciszający.

Podsumowując – panele laminowane świetnie sprawdzą się, gdy nie chcemy lub nie możemy sobie pozwolić na drewnianą podłogę. Są łatwe w czyszczeniu i trwałe, dzięki czemu mogą cieszyć nasze oko przez długie lata.