STYLOWY SZKIC – shabby chic

Sfatygowany szyk. Wnętrza, które na pierwszy rzut oka wyglądają na zaniedbane, choć tak naprawdę wyróżnia je dbałość o szczegół. Czym charakteryzuje się styl shabby chic?

Historia stylu shabby chic

Shabby chic został rozpowszechniony w latach 80tych i już wtedy projektantce Rachel Ashwell udało się zarazić miliony kobiet umiłowaniem do rzeczy starych, podniszczonych – z duszą. Stanowił opozycyjną, elegancką odpowiedź na styl POP wiktoriański. Ma rzeszę fanów, którzy z niezwykłą starannością kreują wnętrza osadzone w tej romantycznej stylistyce.

Styl shabby chic dziś

Dziś styl shabby chic nadal króluje w wielu wnętrzach, zapewniając im wrażenie przytulności. Tworzony jest z niezwykłym wyczuciem – bardzo łatwo tu o przekroczenie granicy smaku, wpadnięcie w kiczowaty ton. Z pozoru wnętrza shabby chic wyglądają na zaniedbane, jednak ich wykreowanie wymaga szczególnej dbałości. To właśnie te kontrasty decydują o niepowtarzalności aranżacji. Shabby chic jest idealny także wtedy, gdy lubimy nietuzinkowe wnętrza oraz otaczanie się przedmiotami, nadszarpniętymi znakiem czasu.

Jak zaaranżować przestrzeń w stylu shabby chic?

Shabby chic stanowi określenie zarówno stylu, jak i techniki malowania farbą w taki sposób, że przez wierzchnią jej warstwę przezierają te poprzednie. Aby oddać we wnętrzu nietuzinkowy charakter warto zacząć od wykorzystania tej metody w obrębie drzwi i mebli. Możemy je także wytapetować – ważne jednak, aby zdecydować się subtelny, kwiatowy wzór, najlepiej z bladoróżowymi akcentami. To właśnie pastele, odcienie żółtego i szarości stanowią przeważającą kolorystykę w stylu shabby chic. Roślinne motywy mogą się znaleźć również na podłodze.

Meble i dodatki w stylu shabby chic

Aranżacja  w stylu shabby chic nie musi być kosztowna. Wiele elementów dekoracyjnych możemy wykonać samodzielnie, a zamiast antyków wybrać meble jedynie stylizowane na stare. Wyblakłe kolory i poprzecierana farba lub bielone, drewniane meble świetnie wpiszą się w klimat wnętrza. Porcelanowe wazony i zastawa stanowić będą cieszące oko detale.