Nowy Jork, Skandynawia czy Prowansja? Który styl najlepiej pasuje do Ciebie i Twojego wnętrza?

Gdzie czułbyś się najlepiej? W tętniącym życiem Nowym Jorku, chłodnej Skandynawii czy sielskiej Prowansji? Wybrałeś? Nie kupuj biletu na samolot – po prostu urządź w tym stylu swoje cztery kąty.

Elegancki i wysublimowany styl Nowego Jorku

Głównym założeniem stylu nowojorskiego jest stworzenie neutralnej bazy kolorystycznej. W estetyce nowojorskiej najchętniej wybieranymi kolorami są: biel, beż, szarość i czerń. Dzięki stonowanemu zestawowi barw, możemy mieć pewność, że wszystkie elementy wystroju będą ze sobą współgrały, a przestrzeń będzie tworzyć spójną całość. Przy wyborze mebli należy poszukiwać prostych, opływowych form. Nowojorczycy lubią klasykę i szlachetne materiały, dlatego tworzone przez nich wnętrza są eleganckie i szykowne. Natomiast fantazja i kreatywność mieszkańców tego miasta przejawia się w wyborze dodatków, które zachwycają odważnym kolorem, geometrycznym wzorem lub oryginalnym wykończeniem. Często wykorzystywanymi motywami w tym stylu są: drewno, szkło, metal i kamień. Również na ścianach możemy wykorzystać inny, lubiany przez nowojorczyków motyw, czyli naturalny kamień i szlachetny metal.

W tej estetyce odnajdą się wszyscy Ci, którzy z jednej strony lubią bezpieczne i proste rozwiązania, ale równie chętnie stawiają na wyrazisty detal. Nowojorskie wnętrze, dzięki zaplanowaniu punktu centralnego, np. wygodnej sofy czy stołu w jadalni, jest przestrzenią niezwykle rodzinną i idealną do częstych spotkań z bliskimi.

styl nowego jorku

Stonowane, przytulne wnętrza Skandynawów

Styl skandynawski idealnie koresponduje z niewielkimi przestrzeniami, dlatego najchętniej wykorzystywany jest w aranżacji kawalerek. W tej stylistyce najważniejsze jest przemyślany projekt, tak by osiągnąć maksimum funkcjonalności nawet z niewielkiego metrażu. W małych mieszkaniach nie ma miejsca na niepotrzebne elementy, które zagracałyby przestrzeń. Dlatego mieszkańcy północy są oszczędni w wyborze dodatków, a całość aranżacji powinna być prosta i spójna.

Najchętniej wybieranymi kolorami są biel i szarość. Dzięki zastosowaniu jasnych kolorów mieszkanie zyskuje więcej światła, a odpowiednio ułożona podłoga laminowana optycznie poszerzy przestrzeń. We wnętrzu urządzonym w stylu skandynawskim na każdym kroku możemy spotkać motyw drewna. Również na podłogach jest to bardzo popularne rozwiązanie. W tym stylu najczęściej wybierane są jasne gatunki drzew, o widocznym rysunku i surowym wyglądzie. Chętnie wykorzystuje się podłogi z efektem ługowania, szczotkowania czy bielenia.

Mieszkania urządzone w stylu skandynawskim mogą wydawać się zimne i surowe, jednak dzięki oszczędnie dobranym dodatkom, przestrzeń nabiera domowego ciepła. Duży nacisk kładzie się na naturalne materiały, dlatego nie może zabraknąć tam drewna i kamieni, jak również wełny i bawełny, z których wykonane są ciepłe pledy i koce. Ten styl jest chętnie wykorzystywany przez młode osoby, które dopiero zaczynają samodzielne życie i szukają inspiracji na proste, efektowne wykończenie wnętrz.

dąb buckingham wizualizacja

Radosne i naturalne wnętrza prosto z Prowansji

Naturalnym środowiskiem dla stylu prowansalskiego są domki jednorodzinne, stworzone w starym budownictwie. Duże okna z drewnianymi ramami, wiekowe belki przysufitowe czy odsłonięte cegły to warunki idealne dla tej estetyki. Jeśli jednak marzysz o sielskim wystroju w swoim mieszkaniu, nie musisz się przejmować. Również w bloku możesz stworzyć przestrzeń, która będzie wpisywać się w założenia tego stylu, pod warunkiem, że będziesz kierować się jego podstawowymi zasadami.

Najchętniej wybieranymi kolorami są: biel, jasne szarości, beże i pastelowe odcienie zieleni, błękitu czy fioletu. Wybierając meble do swojego wnętrza, nie obawiaj się puścić wodzy fantazji. Efektowne przetarcia i liczne zdobienia, to cechy obowiązkowe, które powinny być widoczne w elementach wyposażenia.

Motywem przewodnim w stylu prowansalskim jest natura, która jest widoczna niemal na każdym kroku. Najchętniej wykorzystywanym wzorem na podłogach jest drewno. W tym stylu najczęściej wybieramy podłogi laminowane, które swoim wyglądem imitują jasne gatunki drzew. By podłoga była spójna z pozostałymi elementami wystroju wnętrza, można zastosować panele, które są efektownie postarzane.

We wnętrzach w stylu prowansalskim nie może zabraknąć oryginalnych dodatków i ręcznie wykonanych ozdób. Przerobione meble kupione na pchlim targu, zdobienia wykonane w technice decoupage, bukiety suszonych i świeżych kwiatów oraz ręcznie malowana ceramika – to elementy, które nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Ta estetyka zdecydowanie przypadnie do gustu artystycznym duszom i indywidualistom, którzy lubią oryginalny wystrój. Wszyscy Ci, którzy potrzebują stałego kontaktu z naturą, doskonale będą czuli się we wnętrzu prowansalskim.

Zanim rozpoczniesz remont w swoim mieszkaniu, zastanów się który z przedstawionych stylów najbardziej pasuje do Ciebie i do Twojego mieszkania. Jesteś typem indywidualistki? A może artystyczną duszą? Teraz już wiesz, w jaki sposób urządzić wnętrze, by pasowało do Twojej osobowości i stylu życia.