Jak wybrać drzwi wejściowe?

Wygląd i cena to dwie wartości, które weryfikowane są i najczęściej decydują o wyborze drzwi zewnętrznych. Jednak czy są to jedyne cechy takich drzwi, które powinniśmy wziąć pod uwagę? Liczą się także zabezpieczenia, wypełnienie, właściwości izolujące ciepło i akustykę. Zauważmy też, że jeden model może być bezzasadnie drogi, inny tani i stosunkowo wysokiej jakości. Zobaczmy jakie drzwi zewnętrzne powinny mieć cechy, by spełniły nasze oczekiwania.

Drzwi zewnętrzne do domu a materiał, z którego są wykonane

Rynek udostępnia dość szeroki wybór drzwi zewnętrznych pod kątem materiału, z jakiego są one wykonane. Możemy zdecydować się na drzwi drewniane, stalowe, z PCW czy aluminiowe. Najczęściej wybór pada na drzwi wejściowe wykonane ze stali. Argumentami, które przemawiają za ich wyborem są trwałość, wytrzymałość i atrakcyjna cena. Ich budowa oparta jest na ramie z drewna, którą maskuje się arkuszami z blachy. Producenci wykańczają je estetycznymi, wysokiej jakości okleinami drewnopodobnymi, mogą być również polakierowane farbami. W wyższych cenach będą drzwi drewniane lub te ze sklejki. Te stalowe drzwi prowadzące do domu są nieco bardziej wymagające pod kątem ocieplenia, dlatego też spotkamy się w ich przypadku z dość wysokim współczynnikiem przenikania ciepła. Jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne z PCW to rama wykonana jest z tego samego materiału co drzwi, tak samo panel drzwiowy, powierzchnię poddaje się okleinowaniu lub lakierowaniu, tak samo jak w przypadku drzwi stalowych.

Drzwi wejściowe w bloku – na co zwrócić uwagę?

Na nasze potrzeby na rynku możemy znaleźć także drzwi wejściowe, wewnątrzklatkowe. Jest to uzasadnione, by dostępne były modele, które nie muszą spełniać takich wymogów jak drzwi zewnętrzne do domu, ale będą odpowiednio zabezpieczać mieszkanie w bloku.

Tzw. drzwi wewnętrzne wejściowe przede wszystkim zabezpieczają nas przed włamaniem, ale także pełnią funkcję izolującą hałasy pochodzące z klatki schodowej, nie bez znaczenia są także właściwości cieplne, mimo tego, że są one zamontowane wewnątrz budynku.

Podstawowy podział drzwi wewnętrznych wejściowych wynika z materiałów, z jakich są wykonane. Tu, tak jak w przypadku drzwi zewnętrznych również wyróżnia się drzwi drewniane lub materiałów drewnopodobnych i stalowe. Zaletami drewna jest oczywiście ich ponadczasowość, ale także trwałość oraz dość wysoka izolacyjność cieplna i akustyczna. Jednak warto pamiętać o tym, że jest to materiał wymagający konserwacji. Jest to także opcja przeważnie nieco droższa od stali.

Drzwi stalowe wyróżnia oczywiście ich trwałość i odporność na uszkodzenia. Same skrzydła drzwiowe najczęściej wypełnione są pianką poliuretanową, jej zaletą jest to, że osiągają całkiem wysokie parametry akustyczne.

Podejmując ostateczną decyzję zwracamy przede wszystkim uwagę na design drzwi, ale zapominajmy a aspektach, które podczas ich użytkowania wpłyną na nasz codzienny komfort, ale mogą także wpłynąć np. na niższe rachunki za ogrzewanie. Takie kwestie jak zabezpieczenia, izolacja akustyczna, cieplna są istotne i nie powinniśmy ich ignorować.