Jasne czy ciemne panele podłogowe – jakie wybrać?

Przed podjęciem decyzji odnoszącej się do wyboru podłogi stoimy raz na wiele lat. Nie bez znaczenia pozostaje więc precyzyjne przemyślenie wszelkich aspektów, które dotyczą posadzki. Istotne są oczywiście wszelkie kwestie związane z jakością, klasą ścieralności, użyteczności, przystosowaniem pod ogrzewanie podłogowe, ale nie jest tajemnicą, że efekt wynika z kolorystyki, wiernego odwzorowania naturalnego usłojenia. Tu można dokonać pewnego podziału paneli laminowanych – na ciemne i jasne odcienie. W zależności od tego jaki efekty aranżacyjny chcemy uzyskać powinniśmy skierować swoje zainteresowanie w stronę ciemniejszych lub jaśniejszych barw.

Co zyskujemy z jasną podłogą?

Siłą rzeczy jasna podłoga rozjaśni każde wnętrze, ale to nie jedyna zaleta zastosowania takiej posadzki. Docenimy także fakt, że wraz z jasnymi odcieniami zyskujemy naturalny oraz elastyczny aranżacyjny punkt wyjściowy. Warto zauważyć, że podłogi o jaśniejszych barwach świetnie współpracują zarówno z jasnymi, jak i z ciemnymi pozostałymi elementami wyposażenia każdej przestrzeni. Jeśli nie czujemy się pewnie w aranżowaniu wnętrz taka podłoga w zasadzie wyeliminuje ryzyko nie pasujących do siebie kolorystycznie mebli, drzwi czy innego rodzaju elementów dekoracyjnych. Zwróćmy uwagę także na to, że jasne barwy przekładają się także na to, w jaki sposób odbieramy wielkość wnętrz, optycznie zwiększają przestrzeń. Ma to szczególne znaczenie jeśli panele laminowane mają trafić do mniejszych pomieszczeń, wówczas wnętrze zyska na lekkości, ale i na przestronności.

Wszelkiego rodzaju nowoczesne dodatki, jak minimalistyczne donice, subtelne półki czy ramki z obrazami będą świetnie się czuć w towarzystwie jasnego dębu, brzozy czy jesionu. Można pójść o krok dalej i stworzyć niezwykle lekka aranżację, w której główne role będą odgrywać nie tylko podłoga, ale i jasne meble, które przełożą się na elegancki i delikatny efekt. Jest jedna subtelna zasada, którą musimy wziąć pod uwagę podczas wyposażania wnętrz jasnymi kolorami – nie przesadźmy. Jeśli taka kolorystyka zupełnie zdominuje salon, czy sypialnię wnętrze może wydawać się mdłe, bez charakteru. Uważajmy też z meblami i ich na ich wzornictwo. Nie powinny to być meble zbyt masywne.

Na co pozwala nam podłoga w ciemnych odcieniach?

Wydawałoby się, że ciemne panel laminowane to propozycja dla odważnych, nieco bardziej ryzykowna. Jednak nie zapominajmy o tym, że ciemne odcienie podłóg nadają wnętrzom charaktery, który będzie naszym sprzymierzeńcem podczas dalszego aranżowania przestrzeni. Warto jednak brać pod uwagę ciemniejsze barwy jeśli do wykończenia mamy pomieszczenia o większym metrażu. Małe przestrzenie optycznie się zmniejszą jeśli położymy w nich ciemną podłogę.

Zwróćmy uwagę na pewne pozytywy ciemnych posadzek. Przede wszystkim sprawiają one wrażenie przytulnych i wyjątkowo eleganckich. Klasę wnętrza możemy jeszcze podwyższyć łącząc barwę podłogi ze szklanymi czy metalowymi detalami. W przypadku ciemnych podłóg, w przeciwieństwie do jasnych, świetnie będą komponowały się z posadzką masywne meble, a także różnego rodzaju mosiężne dodatki. Jeśli lubimy nieco rustykalny styl można pomieszczenia udekorować akcesoriami z gliny lub wiklinowymi.

Wybór podłogi należy do jednych z najważniejszych podczas całego wykańczania wnętrz. Wynika to z tego, że podłoga ma nam służyć przez bardzo długi czas i jest po prostu kosztowna. Ma też w rezultacie cieszyć oko i nie sprawiać kłopotów pielęgnacyjnych. Niemniej istotne są już wspominane klasy użyteczności oraz ścieralności. Jednak to, co rzuca się od razu w oczu to kolorystyka, faktura, odwzorowanie naturalnego usłojenia. Wyboru dokonujemy w wyniku naszych upodobań, gustów, tego w jaki sposób zaaranżowane zostaną wnętrza. I tym się kierujmy jeśli zastanawiamy się nad tym czy chcemy położyć podłogę w ciemnych czy jasnych tonacjach. Jeśli odwołamy się do wyobraźni i umiejętnie zaplanujemy wnętrza domu czy mieszkania z powodzeniem dokonamy idealnego wyboru.