5 powodów, dla których warto postawić na panele, jeśli planujemy szybki remont

W dzisiejszych czasach wiele osób szuka rozwiązań, jak w łatwy i szybki sposób odświeżyć wygląd mieszkania. Bardzo często młodzi ludzie, ze względu na ograniczony budżet, decydują się na samodzielne przeprowadzenie zmian aranżacyjnych, bez angażowania do tego ekipy budowlanej. Na szczęście, na rynku pojawiają się ciągle nowe materiały wykończeniowe, dzięki którym słowo „remont” przestaje spędzać sen z powiek, a staje się ciekawym doświadczeniem.

Remont mieszkania na własną rękę wymaga odpowiedniego przygotowania, dobrego planu i dużej dawki kreatywności. Dysponując nawet niewielkim budżetem, możemy odmienić wnętrze. Wystarczy zmienić niektóre elementy wystroju na przykład kolor ścian czy pojedyncze meble. Także w kwestii podłogi nie musimy zdawać się na pomoc ekipy remontowej. Podłogi laminowane to świetny sposób, gdy chcemy samodzielnie przearanżować swoje wnętrze. Jej montaż i późniejsza pielęgnacja nie wymaga dużego nakładu pracy, a wygląd do złudzenia przypomina prawdziwe drewno. 

  1. Czytelna jakość

Panele różnią się między sobą czymś więcej niż tylko wyglądem, dlatego, by dobrać odpowiednie podłogi laminowane do swojego wnętrza należy kierować się także jakością i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. W jaki sposób to sprawdzić? Wszystkie panele dostępne na rynku posiadają specjalne oznaczenia przedstawione na opakowaniach.

Ścieralność paneli określa się na podstawie testu Tabera, który polega na liczeniu, po ilu obrotach tarczy ściernej powierzchnia ulegnie zniszczeniu, czyli całkowitym starciu dekoru.

Wyróżnia się również sześć klas użyteczności paneli. Są to klasy: 21, 22, 23, 31, 32, 33, które charakteryzują się nie tylko miejscem przeznaczenia podłogi, ale także natężeniem ruchu, jaki będzie tam panować. Pierwsza cyfra oznaczenia mówi o tym, czy podłoga przeznaczona jest do użytku w obiektach domowych (2) czy w budynku użyteczności publicznej (3). Natomiast druga cyfra określa możliwą intensywność użytkowania podłogi: 1 – niska, 2 – średnia, 3 – wysoka.

  1. Drewno w najpiękniejszej postaci

Nowoczesne podłogi laminowane dostępne na rynku doskonale odwzorowują prawdziwe drewno. Wybierając je, należy jednak pamiętać, że kolor i sposób ich ułożenia może wpływać na optyczne postrzeganie wielkości pomieszczenia. Jeśli chcemy powiększyć małą sypialnię, wybierzemy jasne panele ze wzorem np. platanu czy buku i ułożymy je wzdłuż ścian. Natomiast jeśli dysponujemy dużymi przestrzeniami, możemy zdecydować się na ciemne, eleganckie podłogi, np. z dębu czy orzecha i eksperymentować ze sposobem ich ułożeniem.

W ofercie podłóg laminowanych Swiss Krono znajdziemy produkty, które nie tylko wyglądem odwzorowują prawdziwe drewno, ale także w dotyku naśladują jego fakturę. Wszystko za sprawą struktury 3D.

  1. Prosty montaż podłogi dla każdego

Do montażu podłogi laminowanej potrzebne są jedynie najprostsze narzędzia i cierpliwość. Najważniejsze, by dokładnie przeczytać instrukcję dołączoną do paneli oraz przygotować niezbędne narzędzia i materiały.

Po przygotowaniu powierzchni można przystąpić do układania paneli. Należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia pomiarowe, takie jak poziomica, miara i kątownik, oraz narzędzia tnące i montażowe, takie jak pilarka tarczowa czy wyrzynarka.

  1. Rozwiązanie do domu, mieszkania lub biura

Panele podłogowe współgrają z innymi popularnymi rozwiązaniami stosowanymi w budownictwie. Jeśli chcemy wytłumić dźwięki i wyciszyć pomieszczenie, możemy np. zastosować specjalny podkład pod podłogę. Co więcej, wszystkie podłogi Swiss Krono przystosowane są do ułożenia ich na ogrzewaniu podłogowym. Panele zostały przebadane na opór i przewodność cieplną, a rekomendowana grubość desek przeznaczona na ogrzewanie podłogowe to 8 lub 10 mm.

  1. Łatwość pielęgnacji

Na co dzień większe zabrudzenia i kurz możemy usuwać za pomocą odkurzacza z nakładką szczotkową, tak by nie zarysować powierzchni. Ważny jest także jak najkrótszy kontakt z wodą. Czyszcząc podłogę, należy unikać silnego namoczenia powierzchni. Zbyt duża ilość wilgoci może przedostać się w szczeliny między panele, które w efekcie zaczną puchnąć. Zaleca się używanie wilgotnych, dobrze odsączonych ściereczek lub płaskich mopów. Niewielka ilość wody, którą szybko wytrzemy, nie jest groźna. Panele należy wycierać wzdłuż najdłuższego boku – w ten sposób unikniemy gromadzenia wody i kurzu w szczelinach.

Do najważniejszych zasad w pielęgnacji podłogi należą:

  1. Regularne zamiatanie i odkurzanie podłogi. Dzięki temu pozbędziemy się zalegających zanieczyszczeń, które mogą uszkodzić powierzchnię.
  2. Podklejenie filcowych podkładek pod meble, zwłaszcza pod te często przesuwane. Zapobiegają one zarysowaniu powierzchni paneli.
  3. Mata lub dywan to idealne zabezpieczenie przed metalowymi kółkami ciężkich mebli.
  4. Ułożenie wycieraczki i dywaników przy wejściu do domu. Dzięki temu pozbędziemy się z obuwia zanieczyszczeń przyniesionych z zewnątrz.