Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Drzwi wewnętrzne to jeden z tych elementów domu czy mieszkania, który w bardzo dużym stopniu przekłada się na całą stylistykę. Niemałe znaczenie odgrywa więc sam wygląd drzwi, choć nie tylko wygląd się liczy. Drzwi, które mają nam służyć przez lata powinny charakteryzować się odpowiednią funkcjonalnością, muszą być trwałe, ale także warto zwrócić uwagę na takie niepozorne aspekty jak np. izolacja akustyczna. Ten ostatnie parametr może okazać się dość istotny jeśli chcemy zadbać o najwyższy komfort mieszkańców.

Dźwiękoszczelność ma znaczenie – zobacz, które modele będą uzyskiwały wyższe parametry izolacyjne

Izolacja akustyczna prowadzi do tego, że wnętrza staną się bardziej intymne, a także kameralne. Drzwi o podwyższonych parametrach dźwiękoszczelnych doskonale sprawdzą się w gabinetach, którymi dysponujemy w domach, a także w zamkniętym salonie czy też w sypialniach, a nawet w pokojach dziecięcych. Odpowiednie wyciszenie pozwoli nam na komfortowe nocne seanse filmowe, czy też uzyskanie odpowiednie koncentracji podczas wykonywania zawodowych obowiązków w domu.

Lite drzwi drewniane same w sobie wykazują nieco wyższą dźwiękochłonność. Jednak jeśli decydujemy się na drzwi płytowe, to warto pamiętać, że standardowo, wnętrze takich drzwi wypełnione jest tzw. „plastrem miodu”, czyli kartonem o zbliżonym kształcie do wspomnianego plastra. Tego rodzaju drzwi wewnętrzne wykazują najniższy stopień dźwiękochłonności. Jeśli zależy nam na podniesieniu tego parametru zdecydujmy się na inne wypełnienie, takie jak płyta wiórowo-otworowa lub płyta pełna.

Możemy też zdecydować się na drzwi bez przylgowe, które wykazują lepsze parametry izolacyjne niż wersje z przylgą.

Design ma znaczenie – na jaki styl się zdecydować?

Drzwi stanowią integralną część wnętrz naszych mieszkań i domów. Nie bez znaczenia pozostaje więc ich odpowiedni wybór, pasujący do planowanych aranżacji. Sama kolorystyka może być dobierana według różnego klucza. Znaczenie będzie odgrywał kolor, jak i wzornictwo. W skandynawskich aranżacjach liczyć się będą stonowane, lekkie, jasne barwy, industrialne wnętrza będą wymagały nieco surowości. Ostatecznie domowe przestrzenie powinny pozostać spójne, a poszczególne elementy aranżacji składać się na harmonijną całość.

Nie ma najmniejszych przeciwwskazań do tego, by wybierać poszczególne elementy wyposażenia na zasadzie kontrastu. Jasna podłoga, ciemne drzwi? Jak najbardziej. Odwrotne zestawienie też będzie się dobrze prezentować.

Postaw na trwałość – zobacz jakie drzwi będą służyć przez lata

Możemy zdecydować się na drzwi, które będą wykonane z drewna litego. Będą one trwałe, ale będą też wymagały regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Alternatywą dla drewna będą więc drzwi z płyt drewnopodobnych – pilśniowych, wiórowych czy też z MDF-u lub HDF-u. Te ostatnie będą wyjątkowo wytrzymałe. Co ciekawe, zarówno drzwi z litego drewna jak i np. płyt HDF mogą być pokryte zarówno lakierem, fornirem, farbą jak i naturalną okleiną. To daje duże możliwości wyboru. Możemy więc przebierać w kolorystyce oraz wzornictwie.