Zabawa kolorami – jak dopasować drzwi do podłogi

Zabawa kolorami – jak dopasować drzwi do podłogi

Wprowadzanie zmian w domu czy mieszkaniu to przyjemność, ale również nie lada wyzwanie. Gdy już zdecydujemy się na styl w jakim chcemy urządzić nasze cztery kąty, zaczynają pojawiać się pewnie znaki zapytania. Jednym z częstszych jest dobranie koloru drzwi do koloru podłogi. Czy są jakieś zasady, którymi należy się kierować?

Jeśli wybraliśmy już wcześniej wspomniany styl w jakim urządzamy mieszkanie, to mamy już połowę sukcesu. Wystarczy się nim kierować, a wybór z pewnością będzie odpowiedni.

Harmonia

W zależności od podjętej decyzji drzwi mogą być jedynie prawie „niewidzialnym” uzupełnieniem wnętrza lub grać pierwsze skrzypce. Wybierając pierwszą z opcji warto kierować się zasadą podobieństwa, czyli podczas wyboru decydujemy się na podobny kolor (z różnicą 1-2 tonów), a także podobną fakturę, czyli np. ten sam gatunek drewna, bądź, w przypadku okleiny, tę samą jego imitację.

Czas na kontrast

Część osób woli jednak zdecydować się na kontrasty. Przykładowo – białe drzwi uważane są za ponadczasowe. Wtedy właściwie bez ograniczeń możemy dobierać pozostałe dodatki. Podobnie będzie kiedy wybierzemy drzwi ciemne, a podłogi jasne. Jednak tworząc efekt „wow” warto zachować pewien umiar, a najlepiej skonsultować się z projektantem wnętrz jeśli mamy jakieś wątpliwości.

I co jeszcze?

Kolory jednak to nie wszystko. Istotna bowiem jest także jakość wybranych materiałów. Kiedy wybierzemy eleganckie podłogi z doskonałego drewna, nie powinniśmy dobierać do nich drzwi ze średniej jakości okleiny. Znacznie zaburzyłoby to poczucie estetyki pomieszczenia.