Jodła na podłodze – czyli jak urządzić mieszkanie w stylu vintage?

Jodła na podłodze – czyli jak urządzić mieszkanie w stylu vintage?

Styl vintage z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników. W ucieczce od codziennej pogoni staramy się stworzyć w domu azyl, a co za tym idzie ubrać nasze wnętrza w przedmioty z duszą. Stworzenie sentymentalnej atmosfery przypomina nam, aby na chwilę zatrzymać się w biegu. Styl vintage pozwala na zrealizowanie wspomnianych potrzeb i tęsknot, jednocześnie umożliwiając zachowanie wyrazistego charakteru aranżacji.

Jodła na podłodze – powrót w przeszłość

Idealny element bazowy wnętrz w stylu vintage stanowi podłoga układana w jodełkę. Wielu kojarzy się z czasami PRL-u, kiedy stanowiła obowiązkowy punkt każdego mieszkania. Takie skojarzenie sprawiło, że przez ostatnie lata niechętnie wybieraliśmy ten wzór, rezygnując z niego na rzecz długich desek. Nie należy jednak zapominać, że dziś podłoga w jodłę uważana jest za synonim elegancji, coraz większą popularność zdobywa także w całej Europie, dominując w katalogach wnętrzarskich. W Polsce, dawniej budzące niechęć skojarzenia, znajdują uznanie wśród tych, którzy cenią sobie wprowadzanie do przestrzeni designerskich smaczków. Warto więc pokusić się o pełną klasy jodełkę aranżując przestrzeń w stylu vintage.

Drzwi w stylu vintage – wachlarz możliwości

Drzwi w stylu vintage pozostawiają większą dowolność – przy ich wyborze należy kierować się złotą zasadą 25+. Wybieramy z modeli, które moglibyśmy znaleźć we wnętrzach już 25 lat temu, co z kolei zapewnia nam szeroki wachlarz możliwości. Możemy postawić na klasyczne drzwi ze szprosami o strukturze drewna, proste białe drzwi z nadstawką, lub zdecydować się na drzwi dwuskrzydłowe. Każda z tych opcji doskonale wpisze się w klimat wnętrza w stylu vintage.

Umeblowanie – szaleństwo i humor

Meble vintage to meble z odrobiną szaleństwa i humoru, które pozostają jednocześnie funkcjonalne i stylowe. Chociaż wydają się odważne, na ich ostateczny kształt mają wpływ głównie nasze dodatkowe zabiegi – obicie starych foteli graficzną tkaniną, pomalowanie na intensywny kolor leciwej komody. Wszystko to sprawia, że ci, którzy obawiają się postawienia na styl vintage w domu, spokojnie mogą sięgać po to rozwiązanie. Meble w stylu vintage nie tylko łatwo jest przerobić na ich spokojniejsze, bardziej stonowane wersje, ale i świetnie odnajdą się w innych popularnych stylach: skandynawskim, industrialnym, eklektycznym.

Dodatki w stylu vintage

W przypadku stylu vintage często balansuje się na pograniczu muzealności wnętrz. Aby uniknąć przesadzonego efektu należy starannie dobierać dodatki. Stare afisze, plakaty reklamowe, duże zegary oraz skórzane kufry, czy walizki świetnie wpiszą się w klimat wnętrz vintage.