FAQ#2

  1. Czym się różni deska trójwarstwowa od paneli?

Deska trójwarstwowa jest produktem w pełni naturalnym i jego wygląd jest determinowany gatunkiem drewna. Natomiast panele są produktem drewnopochodnym, którego wygląd zewnętrzny może być dowolny pod względem wzornictwa ze względu na technologię wytwarzania (druk filmu dekoracyjnego).

  1. Co jest lepsze deska trójwarstwowa czy panele?

Wszystko zależy od funkcji pomieszczenia do którego produkt ma być zastosowany, indywidualnych upodobań, budżetu.  W pomieszczeniach, gdzie zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe, lepiej sprawdzą się panele. Przy nowoczesnych aranżacjach wybór wzornictwa paneli może okazać się bardziej urozmaicony, niż w przypadku podłóg naturalnych. Ze względu na swoje naturalne właściwości deska jest antystatyczna, a jej główna przewaga nad panelami polega na naturalnym ciepłym charakterze i wyglądzie.

  1. Jakie panele do kuchni?

Należy wybierać kolekcje dedykowane specjalnie do pomieszczeń, w których istnieje większe ryzyko narażenia powierzchni podłogi na działanie wody.

  1. Jaki podkład na ogrzewanie podłogowe?

Należy zawsze stosować podkłady o jak najmniejszym oporze cieplnym np. tekturowe.

  1. Czy panele nadają się do łazienki?

Producenci paneli oferują specjalne kolekcje o podwyższonej odporności na wilgoć. Bogate wzornictwo spełni oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Szczególną uwagę należy zwrócić na system około podłogowy (listwy przypodłogowe oraz progowe), który będzie chronić podłogę przed wodą.

  1. Czym się różni deska lita od trójwarstwowej?

Podłogi trójwarstwowe można montować podobnie jak panele bezklejowo, natomiast deska lita wymaga przyklejenia do podłoża i większej wiedzy. Podłogi lite można cyklinować nawet kilka razy, natomiast trójwarstwowe można jedynie raz/dwa razy zeszlifować. Deska lita jest bardziej ekskluzywna.

  1. Jak określić kierunek otwierania drzwi?

Stojąc przed otworem w którym chcemy zamontować drzwi wyobrazić sobie w którą stronę mają się otwierać. Drzwi lewe otwierają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zawiasy po lewej a klamka po prawej. Najczęściej montuj się drzwi lewe (najwygodniejsze dla praworęcznych). W drzwiach prawych (otwierają się przeciwnie do ruchu wskazówek), zawiasy są po prawej a klamka po lewej.

  1. Czy należy stosować folie pod panele?

Przy montażu podłogi panelowej konieczne jest zastosowanie folii.

  1. Czy można zredukować hałas podczas chodzenia po panelach?

Jest to możliwe przy wyborze odpowiedniego podkładu (ekopor, podkłady polistyrenowe, korek).

  1. Jaki podkład na nierówną wylewkę?

Wszystko zależy od podłogi (panele, podłogi naturalne), sposobu montażu (bezklejowy lub klejowy) oraz nierówności. W skrajnych przypadkach zaleca się wylewkę.

  1. Jaki podkład pod deskę pływająca?

Pod podłogi trójwarstwowe montowane w systemie pływającym stosujemy te same podkłady co pod podłogi laminowane (pianka piliuretanowa, ekopor, podkłady polistyrenowe, korek, tektura falista).

  1. Czy panele i deska naturalna nadają się na ogrzewanie podłogowe?

W większości tak, nie jest zalecany buk (szybko się kurczy), każdy rodzaj podłogi na ogrzewanie podłogowe należy skonsultować ze sprzedawcą.

  1. Jaki klej stosujemy do deski litej?

W zależności od gatunku drewna i producenta zalecane są specjalne kleje, konkretny produkt zaproponuje sprzedawca.

  1. Czy deskę trójwarstwową można przykleić?

Tak, większość produktów umożliwia montaż takiej podłogi zarówno klejonej lub w systemie pływającym.

  1. Co to jest ramiak?

Konstrukcja wewnętrzna skrzydła drzwiowego (szkielet).

  1. Czym się różni fornir naturalny od modyfikowanego?

Fornir naturalny to nic innego jak naturalne drewno. Fornir wycina się z obwodu pnia drzewa (skrawanie obwodowe na arkusze) i nakleja na płytę HDF (płyta powstająca ze sprasowanego pod dużym ciśnieniem mielonego drewna) imitując tym samym naturalne drewno. Fornir modyfikowany jest również materiałem naturalnym, jednak uzyskiwanym w inny sposób. Arkusze forniru uzyskane ze skrawania obwodowego barwi się i z pomocą kleju układa w pryzmy. Pryzmy o odpowiedniej wysokości zostają sprasowane a następnie poprzecznie wycina się z nich arkusze uzyskując z góry przewidziany wzór. Reszta obróbki identyczna jak przy fornirze.

  1. Czy okleina naturalna jest bardziej wytrzymała od syntetycznej?

Okleina naturalna jest delikatna. Jest to wyrób jak najbardziej zbliżony do naturalnego drewna. Okleiny syntetyczne jak CPL, HPL, TOP-RESIST, ECO TOP są odporne na zarysowania, a co za tym idzie bardziej wytrzymałe od fornirów.

  1. Czy wszystkie modele skrzydeł da się dopasować do starych metalowych ościeżnic?

Nie. Ościeżnice występujące w blokach z lat Gierka mają stary typ wrębu 20 mm. Nie każdy producent drzwi chce wykonywać drzwi z takim felcem. Zdarzają się również spore odchyłki pomontażowe gdzie nie ma kąta prostego ani pionów w ościeżnicach z dawnych lat. Problemem jest wtedy dobre zamontowanie nowych skrzydeł drzwiowych.

  1. O jaka długość można skrócić skrzydło?

Zależy od konstrukcji konkretnego skrzydła i producenta.