Drewno w kuchni

Gdy planujemy wymianę podłogi w kuchni, pierwszym rodzajem, jaki przychodzi nam na myśl są oczywiście kafelki. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie pochłaniają wilgoci, łatwo usunąć z nich wszelkie zabrudzenia i są odporne na częste zmiany temperatury. Warto jednak wiedzieć, że oczywiste rozwiązania nie zawsze są najlepsze, a już na pewno nie jedyne.

Drewniane podłogi w kuchniach stają się coraz bardziej popularne i doskonale się sprawdzają. Oczywiście właściwy dobór tego typu podłogi do specyficznych warunków użytkowania jest bardzo ważny.  Jeżeli w kuchni parzymy jedynie kawę, a gotujemy wyłącznie okazyjnie, drewniana podłoga posłuży nam przez długie lata, bez konieczności specjalnego jej traktowania. Zwykle jednak kuchnia jest centralnym punktem całego domu, w którym ciągle coś się dzieje. Nie trudno zatem o przypadkowe rozlanie czegoś na podłogę, stłuczenie szkła bądź zrzucenie ciężkiej zabawki ze stołu na podłogę przez dziecko. Jeśli więc decydujemy się na drewno w kuchni musimy wybrać odpowiednio wytrzymały jego rodzaj. Należy wybierać spośród gatunków twardych, odpornych na wilgoć oraz środki chemiczne. Drewno w kuchni narażone jest na nieustanne zmiany mikroklimatu wnętrza, więc trzeba zadbać o to, aby drewniana posadzka wykonana była z gatunku najbardziej odpornego na tego typu zmiany. Biorąc pod uwagę te właściwości najlepiej sprawdzą się podłogi z twardego dębu.

Nie należy również zapominać o odpowiednim zaimpregnowaniu drewna, co zabezpieczy je przed wnikaniem kurzu i wilgoci, a także o właściwej pielęgnacji.

Na koniec jeszcze jedna praktyczna uwaga: decydując się na drewnianą podłogę w kuchni warto wybrać wzór celowo stylizowany na stosunkowo stary – wówczas wszelkie zniszczenia będą jeszcze mniej widoczne.