Jak wybrać idealne drzwi wewnętrzne?

Urządzając mieszkanie, w pierwszej kolejności skupiamy się na wyborze kolorów ścian, podłogi czy na doborze mebli. Pomijamy wybór drzwi wewnętrznych lub całkowicie z nich rezygnujemy na rzecz otwartej przestrzeni. Styl industrialny stał się jednym z bardziej popularnych aranżacji i z biegiem czasu coraz więcej osób się na niego decyduje. Otwarte przestrzenie, pomimo że nie są już nowością na rynku, nadal zachwycają nas tak samo.

Wady i zalety otwartych przestrzeni

Nie lubimy ciasnych i małych pomieszczeń, dlatego szukamy rozwiązań, które pozwolą nam zminimalizować dyskomfort z tym związany. Połączenie kilku pomieszczeń w jedną całość niesie za sobą wiele korzyści. Zyskujemy przestronne i dobrze oświetlone pomieszczenie. Nie zabieramy cennych centymetrów na ścianki działowe, które, jak się okazuje, zajmują sporo miejsca. Dzięki otwartej przestrzeni stwarzamy idealne miejsce do integracji z pozostałymi domownikami.

Niestety we wnętrzach każde rozwiązanie niesie za sobą tyle samo wad co zalet. Jednym z najbardziej znaczących minusów jest brak prywatności. Nie mamy miejsca, w którym możemy odizolować się od innych, odpocząć w samotności i ciszy po długim, ciężkim dniu.

Drzwi wewnętrzne są bardzo ważnym elementem wykończeniowym w domu lub mieszkaniu. Nie należy pozostawiać wyboru drzwi przypadkowi. Mają one ogromny wpływ na wygląd i charakter całego pomieszczenia. Dobrze przemyślana decyzja o zakupie drzwi wewnętrznych pozwala uniknąć wysokich kosztów ewentualnej wymiany w przyszłości. O ile w razie zmiany koncepcji bez problemu możemy zmienić kolor ścian lub wymienić model mebli, o tyle wymiana drzwi wiązać się będzie ze sporym remontem, a co za tym idzie – z wydaniem większej sumy gotówki.

Drzwi wewnętrzne – styl nowoczesny i rustykalny

W takim razie, jaki rodzaj drzwi wybrać? W pierwszej kolejności dobrze mieć gotowy projekt i wizję. Najlepiej wybór drzwi zostawić na sam koniec remontu. Warto wiedzieć, w jakim stylu urządzone będzie mieszkanie, ponieważ drzwi powinny idealnie się z nim komponować. Dobrze, gdy aranżacja całego mieszkania jest spójna. Nie musimy obawiać się wtedy, że drzwi pokojowe oddzielające dwa pomieszczenia będą pasować do wystroju tylko jednego z nich. W nowoczesnej aranżacji wnętrz, która charakteryzuje się prostotą i porządkiem, doskonale sprawdzą się drzwi białe lub o jasnych barwach. Efektownie wyglądać będą w połączeniu z klamką o ostrych kątach. Nie ma tu mowy o przeszkleniach lub ozdobnych dodatkach. Drzwi powinny mieć minimalistyczny wygląd i być łatwe w utrzymaniu czystości. Takie z pewnością nie przytłoczą swoim wyglądem, za to w subtelny sposób podkreślą klasę i ład panujący we wnętrzu. Jeśli z kolei bardziej zależy nam na spektakularnym efekcie i wyróżniających się drzwiach i istotne jest dla nas, aby nie zlewały się z jasnymi ścianami, dobrym pomysłem będzie wybór drzwi wewnętrznych o kontrastującym ciemnym kolorze. Do wnętrz o wystroju rustykalnym lub skandynawskim możemy bez obaw wybrać naturalne ciemne drewno. Fantastycznie sprawdzi się orzech o zdecydowanej i intensywnie ciemnej barwie. Dostępność różnorodnych modeli drzwi w wielu kolorach gwarantuje, że każdy z nas jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Cena i jakość wykonania drzwi wewnętrznych

Kolejną rzeczą, nad którą należy się zastanowić przy wyborze drzwi wewnętrznych, jest ich cena. Na rynku dostępnych jest wiele opcji. Możemy wybrać produkt ze sklepu wielkopowierzchniowego za niska cenę lub postawić na produkt premium z salonu. W pierwszym przypadku musimy liczyć się z drzwiami wewnętrznymi kiepskiej jakości. Drzwi wewnętrzne z marketu często już po pierwszym roku użytkowania mają widoczne mankamenty w postaci odklejającej się okleiny. Wybierając skrzydło drzwiowe premium wysokiej jakości, nie musimy się o to obawiać. W parze z wyższą ceną idzie zdecydowanie lepsza jakość produktu, dzięki czemu takie drzwi wewnętrzne posłużą nam przez długie lata. Szczególnie warto zwrócić uwagę na jakość drzwi, wybierając te bogato zdobione. Wymagają one znacznie więcej czyszczenia niż proste modele oraz stanowią ważny element dekoracyjny w naszych wnętrzach. Zatem nie możemy pozwolić sobie na drzwi wewnętrzne, które po krótkim czasie użytkowania będą nadawać się jedynie do wymiany. Nie ma sensu oszczędzać na kupnie drzwi, jeśli chcemy, aby posłużyły nam długie lata.

Drzwi wewnętrzne z ościeżnicą czy bez

Przy wyborze drzwi wewnętrznych pada też często pytanie o to, czy wybrać model w komplecie z ościeżnicą, czy samo skrzydło drzwiowe. Oczywiście za same drzwi bez ościeżnicy zapłacimy znacznie mniej. Jednak to ościeżnica jest w stanie ukryć wszystkie mankamenty i niedociągnięcia. Razem z drzwiami tworzy spójną całość i bez niej możemy nie osiągnąć zamierzonego efektu. Decydując się na drzwi z ościeżnicą, powinniśmy postawić na naprawdę solidny materiał. Produkt dobrej jakości potrzebuje również profesjonalnego montażu. Nawet najlepiej dobrane drzwi wewnętrzne nie będą wyglądać dobrze, gdy będą niechlujnie zamontowane. Dlatego, zamiast próbować zamontować je samodzielnie, warto zdecydować się na montaż przez profesjonalistów. Mamy wtedy pewność, że zostanie to zrobione z dużą precyzją i wszystko przebiegnie sprawnie. Kupując drzwi jakości premium z salonu, zyskujemy możliwość stworzenia drzwi na wymiar. Dobrze wykwalifikowani fachowcy pomogą nam dobrać idealnie pasujące do aranżacji domu drzwi wewnętrzne, niezależnie od tego, w jakim będą stylu lub z jakiego materiału będą wykonane.