GRUPA FACHOWIEC - drzwi i podłogi drewniane, panele podłogowe

Klamki

Kolor klamek:

Styl klamek:

Producent klamek:

Klamka to niezbędny element każdych drzwi, a często ich najozdobniejszy fragment. Składa się z rączki sprężonej z mechaniczną zasuwą, która pod naciskiem blokuje drzwi, umożliwiając ich otwarcie lub zamknięcie. W zależności pomieszczenia, jakie odgradzają drzwi, klamki różnią się rodzajem szyldu. Te do łazienek i toalet są zazwyczaj całkowicie zaślepione, natomiast do pokoi posiadają szyldy długie lub krótkie.

Źle dobrane klamki potrafią oszpecić drzwi, a nawet całe mieszkanie. Warto więc poświęcić tej kwestii chwilę namysłu. Rozmiar klamki powinien być dopasowany do stylu i wymiarów drzwi. Przy prostych, białych drzwiach zbyt ozdobna klamka wyglądać będzie karykaturalnie. Analogicznie do wytwornych drzwi nie powinniśmy montować standardowych klamek. Przed wybraniem tego małego elementu, warto więc przyjrzeć się aranżacji wnętrza, tak by klamki dobrze komponowała się z wyglądem całego domu.

Oddzielnym tematem jest kolorystyka. Dobór koloru klamki najczęściej dopasowuje się do elementów dekoracyjnych pomieszczenia lub kolorystyki drzwi. Na rynku dostępna jest cała paleta barw, najczęściej jednak spotykane są odcienie złota, miedzi lub srebra, popularnością cieszy się też uniwersalna biel. Jeśli we wnętrzu pojawiają się na przykład aluminiowe elementy, klamka w tym odcieniu będzie dobrym rozwiązaniem.

Należy też pomyśleć o funkcjonalności tego małego przedmiotu. Jeśli zdecydujemy się na błyszczące wykończenie klamki, trzeba pamiętać, że będzie ona trudna w utrzymaniu i przy każdym dotknięciu będą odbijać się na niej odciski palców.

Newsletter